Rozpoczynamy rejestrację na konferencję ATAM & MASCA 2024!

Łukasiewicz – PORT oraz Komisja Inżynierii Materiałowej Wrocławskiego Oddziału PAN zapraszają na wspólną konferencję ATAM & MASCA 2024 (Joint Conference of „Advanced Technologies and Materials” and „Materials Science Conference on Advanced Functional Materials”).

Rejestracja uczestników już się rozpoczęła. Zaplanuj swój udział w wydarzeniu poświęconym zaawansowanym materiałom i technologiom, które odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2024 r. w Łukasiewicz – PORT!

Połączenie dwóch wydarzeń: organizowanej po raz trzeci przez Łukasiewicz – PORT konferencji ATAM (Conference on Advanced Technologies and Materials) oraz pierwszej edycji konferencji MASCA (Materials Science Conference on Advanced Functional Materials), której pomysłodawcą jest Komisja Inżynierii Materiałowej Wrocławskiego Oddziału PAN. Konferencja ta pozwoli na wymianę wiedzy oraz dzielenie się najnowszymi wynikami badań z obszaru inżynierii materiałowej.

Tematyka konferencji obejmuje: materiały 2D,  materiały do przetwarzania energii, materiały emitujące światło, ciekłe kryształy, materiały magnetyczne, nanomateriały, materiały fotoniczne, polimery, półprzewodniki, nadprzewodniki, termoelektryki i inne zaawansowane materiały funkcjonalne.

Wspólna konferencja ATAM & MASCA 2024 zgromadzi podczas jednego wydarzenia wielu wybitnych naukowców w dziedzinie inżynierii materiałowej, a także szerokie grono odbiorców zainteresowanych rozwijaniem zaawansowanych technologii znajdujących zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Wierzymy, że atmosfera wydarzenia pozwoli uczestnikom zanurzyć się w fascynującym świecie nowych koncepcji, świeżych pomysłów i innowacji!

Czekamy na Ciebie podczas ATAM & MASCA 2024!

Data: 5-7.06.2024 r.

Miejsce: Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, ul. Stabłowicka 147, Wrocław

Więcej informacji i rejestracja: https://atam.port.org.pl/.

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim.

Choroba Huntingtona w centrum zainteresowania badaczy Łukasiewicz – PORT

Naukowcy z Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii w Łukasiewicz – PORT codziennie pracują nad terapiami, które mogą przyczynić się do przełomu w leczeniu poważnych schorzeń. W Dzień Chorób Rzadkich, obchodzony co roku w ostatnim dniu lutego, przedstawiamy najnowsze podejście do leczenia choroby Huntingtona, która jest przedmiotem badań dr Agnieszki Krzyżosiak i prowadzonej przez nią Grupy Badawczej Mechanizmów Neurodegeneracji w naszym Instytucie.

Choroba Huntingtona to rzadka genetyczna choroba neurodegeneracyjna, na którą, wedle szacunków, choruje 5 na 100 000 osób. W miarę rozwoju choroby do jej najpoważniejszych objawów należą nieskoordynowane, mimowolne ruchy, problemy motoryczne, objawy emocjonalne, takie jak depresja oraz zaburzenia funkcji poznawczych.

Jest to najczęstsza choroba neurodegeneracyjna, za której wystąpienie odpowiada tylko jeden czynnik genetyczny. Bezpośrednią przyczyną choroby jest ekspansja łańcucha poliglutaminowego w białku huntingtynie, która prowadzi do agregacji tego białka, a co za tym idzie – szeregu dysfunkcji w komórce, deregulacji proteostazy komórkowej oraz ostatecznie – śmierci komórkowej, tzn. śmierci neuronów w mózgu.

Do największych czynników ryzyka choroby zalicza się wiek (35-50 lat).

W swoich pracach badamy podstawy molekularne choroby Huntingtona, skupiamy się przede wszystkim na procesach kontroli jakości białek w celu lepszego zrozumienia procesu akumulacji huntingtyny w komórce – wyjaśnia dr Agnieszka Krzyżosiak, liderka Grupy Badawczej Mechanizmów Neurodegeneracji w Łukasiewicz – PORT. – Nasze wcześniejsze badania potwierdziły, że komórka, w której farmakologicznie wzmocniona została proteostaza komórkowa, potrafi lepiej radzić sobie z procesem agregacji białka chorobotwórczego. Wiedząc, że to podejście, czyli celowanie w procesy kontroli jakości białek, jest skuteczne, poszukujemy aktualnie nowych celów terapeutycznych – dodaje dr Agnieszka Krzyżosiak.

Innowacja w badaniach

Tym, co stanowi innowację w badaniach nad chorobą Huntingtona w Łukasiewicz – PORT, jest wykorzystanie w badaniach modeli ludzkich pochodzących od pacjentów, jako alternatywy dla modeli zwierzęcych. Metoda badawcza, która opiera się na przeprogramowaniu komórek niezmienionych chorobowo (np. fibroblastów w skórze) w neurony, została opracowana przez Prof. Andrew Yoo (USA). O innowacyjności tej metody świadczy fakt, że umożliwia ona takie przeprogramowanie komórek, by odzwierciedlały one zarówno genetyczne, jak i epigenetyczne tło chorobowe.

Mając na pokładzie najnowsze narzędzia i metody badawcze oraz naukowców, którzy zdobywali wiedzę o tej chorobie w międzynarodowych ośrodkach naukowych, mamy nadzieję zbliżyć się do opracowania nowych standardów w leczeniu choroby Huntingtona.

Rola astrocytów i ich wpływ na rozwój depresji

W Polsce, według danych NFZ, na depresję choruje ok. 1,2 mln osób*. Na świecie jest to ponad 280 mln (dane WHO**)! Mimo przyjętych schematów leczenia, lekarze i naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytania:

  • jaki wpływ na rozwój tej choroby mają geny, a jak dużo zależy od czynników środowiskowych?
  • w wyniku jakich procesów biochemicznych choroba ta rozwija się w organizmie? Dzięki pracy badawczej dr. Michała Ślęzaka i prowadzonej przez niego Grupy Badawczej Biologii Astrocytów w Łukasiewicz – PORT, jesteśmy coraz bliżej odnalezienia odpowiedzi na te pytania.

Grupa Badawcza Biologii Astrocytów od 3 lat prowadzi badania nad określeniem roli astrocytów – rodzaju komórek w mózgu – w mechanizmach zaburzeń sieci nerwowych związanych z depresją.

Rola astrocytów i ich wpływ na rozwój depresji były dotąd niedoceniane. Nasze badania wskazują jednak na istotną rolę tych komórek w pośredniczeniu ośrodkowych efektów „hormonów stresu”, czyli glikokortykoidów regulujących metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów w naszym organizmie. Wyniki naszej pracy wskazują, że wywołane stresem zaburzenia sygnalizacji glikokortykoidowej prowadzą do upośledzenia wielu funkcji astrocytów, co w efekcie może prowadzić do nieprawidłowej pracy neuronów w ośrodkach mózgu odpowiedzialnych np. za emocje czy zachowania społeczne – wyjaśnia dr Michał Ślęzak.

Obecnie, we współpracy z Instytutem Psychiatrii Maxa Plancka w Monachium oraz Paryskim Instytutem Badań nad Mózgiem w ramach projektu SAMENeuro-ID prowadzimy badania mające na celu przełożenie naszej dotychczasowej wiedzy na nowe strategie terapii depresji. W szczególności sprawdzamy, w jaki sposób konkretne geny regulują zmiany zachowań społecznych wywoływane stresem. Na poziomie molekularnym, generujemy ludzkie komórki nerwowe (jak astrocyty i neurony) po to, by obserwować, jak konkretne warianty genów związanych z odpowiedzią na stres zmieniają parametry biochemiczne tych komórek.

Większość naukowców w swoich badaniach skupia się na różnych typach neuronów i neuroprzekaźników. W Łukasiewicz – PORT bierzemy pod lupę komórki, których wpływ na rozwój depresji nie został dotąd zbadany, wierząc, że poszerzy to ogólną wiedzą na temat tej choroby, a także doprowadzi do istotnego przełomu w jej leczeniu.

* Link do danych 2023: http://tinyurl.com/tpd33xf5.

** Raport 2022: http://tinyurl.com/2rbyxny6.

INDICATO – PIERWSZY START-UP W ŁUKASIEWICZ – PORT

W czerwcu 2023 r. projekt INDICATO zdobył jedną z trzech nagród głównych na Demo Day Akceleratora Łukasiewicza. Kilka miesięcy później na kanwie tego projektu powstał start-up o tej samej nazwie. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Łukasiewicz – PORT. Jego celem jest komercjalizacja technologii opracowanej w Łukasiewicz – PORT przez dr inż. Magdalenę Wilk-Kozubek i dr. inż. Bartłomieja Potańca.

Technologia INDICATO opracowana przez naukowców z Grupy Badawczej Syntezy Zaawansowanych Materiałów Centrum Inżynierii Materiałowej w Łukasiewicz – PORT umożliwia monitorowanie warunków przechowywania i transportu produktów, które wymagają utrzymania stałej i określonej temperatury. Zespół badawczy zaprojektował łatwe w aplikacji, wytrzymałe wizualne wskaźniki zmiany temperatury, które jako jedyne na rynku spełniają swoją rolę w niskich temperaturach.

Tym, co wyróżnia naszą technologię, jest fakt, że znajduje ona zastosowanie w produkcji mrożonek oraz termolabilnych produktów medycznych, czyli wszędzie tam, gdzie dla zachowania odpowiedniej jakości produktu wymagana jest niska temperatura. INDICATO pozwala kontrolować temperaturę w zakresie od -30 do +10°C, co jest na rynku wyjątkiem. Dotąd było to możliwe tylko dla wysokich temperatur – mówi dr inż. Magdalena Wilk-Kozubek, liderka zespołu projektowego.

W sytuacji gdyby doszło do przerwania zimnego łańcucha dostaw, nadrukowany na opakowaniu wskaźnik zmieni nieodwracalnie barwę z niebieskiej na czerwoną. Jest to możliwe w wyniku polimeryzacji składników aktywnych, które aktywują się po przekroczeniu określonej temperatury granicznej. Dodanie związku termochromowego do farby drukarskiej sprawia, że znakowanie opakowań nie nastręcza dodatkowych trudności, a wskaźnik stanowi integralną część opakowania. Dzięki INDICATO przed branżą spożywczą, gastronomiczną oraz farmaceutyczną otwierają się nowe możliwości w zakresie kontrolowania warunków przechowywania i transportowania produktów żywnościowych, szczepionek czy leków.

Obecnie trwają prace nad rozwinięciem technologii tak, by ze wskaźnika na opakowaniu można było dowiedzieć się nie tylko, że dozwolona temperatura została przekroczona, ale także, jak długo produkt był narażony na działanie podwyższonej temperatury.

Jednocześnie trwają poszukiwania partnerów wdrożeniowych zainteresowanych komercjalizacją technologii oraz wykorzystaniem jej w swoich produktach. Jeśli jesteś zainteresowany/-a współpracą, napisz: magdalena@indicato.pl lub bartlomiej@indicato.pl.

Twoje 1,5%, wspólna inwestycja w edukację

Fundacja Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii została założona w 2019 r. jako podmiot wspierający działalność naukową, edukacyjną i popularyzującą naukę. W bezpłatnych warsztatach w 2023 r., które odbyły się przy wsparciu Fundacji, wzięło udział ponad 2600 dzieci! Każda złotówka przekazana na Fundację w rozliczeniu rocznym to szansa, by organizowanych wydarzeń i aktywności było jeszcze więcej i by skorzystało z nich więcej osób.

Dzięki współpracy Fundacji PORT z firmą OSRAM w Instytucie Łukasiewicz – PORT w 2022 r. powstało nowoczesne laboratorium edukacyjne umożliwiające realizację zajęć z dziedzin takich jak fotonika i chemia materiałowa. Rok 2023 r. upłynął pod znakiem rozwijania oferty warsztatowej oraz innych form edukacyjnych wpisujących się w realizację misji społecznej odpowiedzialności nauki przez Łukasiewicz – PORT oraz Ogrody Doświadczeń. Misja ta zakończyła się sukcesem – zaledwie w drugim roku działalności zespół Ogrodów Doświadczeń zorganizował ponad 900 warsztatów dla blisko 8400 dzieci! Dzięki wsparciu Fundacji część wydarzeń odbyła się bezpłatnie.

Wśród instytucji, z którymi Fundacja PORT ma podpisane porozumienie o współpracy, są m.in. Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej oraz Urząd Miejski w Miękini. W ramach tych porozumień, a także dzięki wsparciu finansowemu Fundacji, nawet kilka tysięcy dzieci rocznie może skorzystać z bezpłatnych warsztatów, wydarzeń i aktywności zachęcających młode osoby do poznawania fascynującego świata nauki – mówi Paweł Kurant, członek zarządu Fundacji Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – Wybrane wydarzenia, jak udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz niektóre warsztaty, odbywają się przy wsparciu finansowym Fundacji. Wielkość finansowania jest zależna od puli środków przekazanych przez darczyńców, dlatego, jak co roku, gorąco zachęcamy do przekazywania 1,5% na Fundację PORT – dodaje Paweł Kurant.

Uzyskane środki zostaną w całości przeznaczone na realizację celów statutowych Fundacji. Poza wspieraniem działalności naukowej i edukacyjnej należą do nich także wspieranie młodych talentów, realizacja projektów proekologicznych oraz m.in. promocja zdrowego trybu życia. Każdego roku we współpracy z Fundacją w Łukasiewicz – PORT jest także organizowany Piknik Naukowy – wydarzenie skierowane do lokalnej społeczności, podczas którego kampus na Praczach Odrzańskich otwiera się dla zwiedzających. Uczestnicy mają wtedy szansę porozmawiać z naukowcami, wziąć udział w licznych wykładach, warsztatach i aktywnościach naukowych, a także zwiedzić laboratoria, które na co dzień są miejscem pracy badaczy.

Przekazując 1,5% na Fundację PORT, zapewniasz dostęp do kreatywnych, pozaszkolnych form zdobywania wiedzy dzieciom z różnych środowisk, wspierasz rozwój młodych talentów oraz kompetencji, mających bezpośrednie przełożenie na jakość życia przyszłych pokoleń.

Fundacja Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii
ul. Stabłowicka 147
54-066 Wrocław
KRS: 0000787023
www.fundacja.port.org.pl

Zapraszamy na warsztaty edukacyjne! Od marca nowa oferta

Rozpoczęły się zapisy na warsztaty edukacyjne prowadzone przez zespół Ogrodów Doświadczeń w okresie marzec – czerwiec 2024. W najnowszej ofercie skierowanej do grup zorganizowanych do wyboru jest sześć warsztatów. Każdy zapada w pamięć i może stać się zachętą do dalszego zgłębiania tajników wiedzy o świecie.

W najnowszej ofercie Ogrodów Doświadczeń królują kolory. Wszystko za sprawą warsztatów pt.: „Kolorowe eksperymenty”, „Co ma pływać, nie utonie” oraz „Poznajemy pH”, podczas których uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in. czy da się rozdzielić kolor oraz w jaki sposób środowisko wpływa na barwę substancji domowego użytku.

Miłośnicy fizyki będą w swoim żywiole na warsztatach pt. „Skala twardości” oraz „Zjawiskowa pogoda”, natomiast dla osób, które uwielbiają docierać do istoty rzeczy, Ogrody Doświadczeń przygotowały zajęcia „Zobaczyć DNA”.

Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. 

Jak długo trwają warsztaty?

Od 60 do 240 minut w zależności od tematyki warsztatów.

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Dzieci od 5 r.ż.

Zajęcia są przeznaczone dla grup zorganizowanych w różnych kategoriach wiekowych (przedszkolaki, klasy I-III, klasy IV-VIII, licealiści).

Jak można zapisać się na zajęcia?

Poprzez formularz dostępny na stronie www.ogrodydoswiadczen.pl w zakładce „Rezerwacja”.

Więcej informacji o ofercie: www.ogrodydoswiadczen.pl

Zapraszamy do zapisów!

Projekt SAME-NeuroID: wykład Profesora Bastiana Hengerera

Serdecznie zapraszamy na seminarium w ramach projektu SAME-NeuroID, podczas którego wykład wygłosi prof. Bastian Hengerer, dyrektor badań nad chorobami układu nerwowego w firmie Boehringer Ingelheim. Professor Hengerer przedstawi kluczowe wyniki swoich badań.

Data: 1 lutego 2024 roku.

Godzina: 14:00.

Miejsce: Łukasiewicz – PORT, Aula, Budynek A (I piętro).

W spotkaniu można wziąć udział stacjonarnie w Łukasiewicz – PORT (ul. Stabłowicka 147, Wrocław) lub online za pośrednictwem platformy SAME-Match-Treat: SAME-NeuroID Seminar with Prof. Bastian Hengerer | SAME-Match-Treat (b2match.com)

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w sesji Q&A oraz spotkaniu dla Młodych Naukowców, które odbędzie się bezpośrednio po wykładzie – od 15:00 do 15:30. Udział jest obowiązkowy dla doktorantów.

Tytuł seminarium:

„Studying the Circuit Biology of Social Behavior: Backtranslation of the Findings of a Transdiagnostic Clinical Study”.

Abstrakt:

„PRISM (Psychiatric Ratings using Intermediate Stratified Markers), konsorcjum akademicko-przemysłowe na szczeblu UE, zidentyfikowało nowy transdiagnostyczny i patofizjologiczny związek między ilościowymi miarami integralności nerwowej w Default Mode Network (DMN) a dysfunkcją społeczną. Stwierdzono istotne zależności między miarami codziennego funkcjonowania społecznego a ilościowymi miarami aktywności DMN i łączności DMN, niezależnie od początkowej diagnozy klinicznej. Te wyniki dostarczają nowej neurobiologicznej, ilościowej i transdiagnostycznej ramy do dalszej walidacji. Aby wzbogacić nasze zrozumienie fundamentalnej biologii leżącej u podstaw nowych hipotez i przetestować związek przyczynowo-skutkowy między ilościową zmiennością integralności DMN a dysfunkcją społeczną w modelach przedklinicznych, zespół eksperymentalnie modyfikował aktywność DMN i opracował nowy zestaw do automatycznej analizy zachowania społecznego u myszy.”

Krótka biografia:

Profesor Bastian Hengerer ma ponad 34 lata doświadczenia w branży farmaceutycznej. Obecnie pełni funkcję dyrektora badań nad chorobami układu nerwowego w firmie Boehringer Ingelheim. Dołączył do firmy w 2003 roku, kierując grupą badawczą zajmującą się preklinicznymi badaniami nad chorobą Parkinsona, a obecnie odpowiada za współpracę naukową w dziedzinie chorób układu nerwowego.

To seminarium jest częścią projektu SAME-NeuroID finansowanego z programu Horyzont Europa.

Do zobaczenia!

Projekt SAME-NeuroID: wykład prof. Marco Rusta

11 stycznia 2024, w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii będziemy gościć prof. Marco Rusta z Instytutu Chemii Fizjologicznej (Centrum Biochemiczno-Farmakologiczne) na Uniwersytecie w Marburgu, który wygłosi wykład pod tytułem: „Cyclase-associated protein (CAP): a novel CAPt’n of neuronal actin dynamics”.

Data: 11 stycznia 2024
Godzina: 14:00
Miejsce: Sala konferencyjna w budynku A (I piętro)

W wykładzie można wziąć udział stacjonarnie w Łukasiewicz – PORT (ul. Stabłowicka 147, Wrocław) lub online za pośrednictwem platformy SAME-Match-Treat: SAME-NeuroID Seminar with Marco Rust | SAME-Match-Treat (b2match.com)

Po wykładzie odbędzie się sesja Q&A skierowana do młodych badaczy, którzy będą mieli okazję zasięgnąć porad naszego gościa dotyczących przyspieszenia kariery naukowej oraz unikania pułapek i trudności. Spotkanie z młodymi badaczami po wykładzie: od godz. 15:00 do 15:30.

Tytuł seminarium: „Cyclase-associated protein (CAP): a novel CAPt’n of neuronal actin dynamics”

Streszczenie:

Badania prowadzone przez zespół profesora Rusta skupiają się na rozszyfrowaniu mechanizmów molekularnych kontrolujących dynamikę aktyny neuronalnej i zrozumieniu roli regulatorów aktyny w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu ssaków. Zespół profesora Rusta zidentyfikował białka depolimeryzujące aktynę z rodziny ADF/cofilin jako kluczowych regulatorów w neuronach, wpływających na morfologię i funkcję synaps pobudzających. Ich badania obejmują także zrozumienie roli związanej z cyklazą (CAP), która według najnowszych badań może współpracować z ADF/cofilin w funkcjach neuronalnych. Poprzez badania CAP1 i CAP2 w mózgu, szczególnie w kolcach dendrytycznych, zespół ujawnił ich zaangażowanie w regulację dynamiki aktyny, ich wzajemną zależność z cofilin1 oraz ich rolę w kontroli dojrzewania kolców dendrytycznych.

O profesorze:

Profesor Marco Rust ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie w Bielefeld w 2000 roku, a następnie obronił doktorat w Centrum Neurobiologii Molekularnej w Hamburgu (ZMNH), Uniwersytecie w Hamburgu, w latach 2000-2004. Następnie odbył staże postdoktorskie w ZMNH (2004-2005) oraz w Europejskich Laboratoriach Biologii Molekularnej (EMBL) w Rzymie (2005-2007). Następnie był Niezależnym Liderem Grupy Neurobiologii na Uniwersytecie w Kaiserslautern w latach 2008-2014. Od 2014 roku profesor Rust pełni funkcję profesora neurobiologii molekularnej w Instytucie Chemii Fizjologicznej na Uniwersytecie w Marburgu w Niemczech.

Spotkanie jest organizowane w ramach projektu SAME-NeuroID finansowanego ze środków programu Horyzont Europa.

2023 rok w Łukasiewicz – PORT

W 2023 roku Łukasiewicz – PORT pozyskał 17 projektów, rozpoczęły działalność cztery nowe grupy badawcze oraz pierwszy start-up. Był to również rok licznych wydarzeń naukowych, które odbyły się w naszym Instytucie. Przypominamy najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku.

Nowa dyrektor Instytutu

W lutym 2023 funkcję dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii objęła dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk, która zastąpiła na tym stanowisku dr. Andrzeja Dybczyńskiego, mianowanego na stanowisko prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nowa dyrektor kontynuuje misję rozwijania Instytutu jako prężnie działającego ośrodka naukowo-badawczego w tej części Europy i budowania mostu między nauką a przemysłem.

Nowe grupy badawcze

W 2023 r. Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii w Łukasiewicz – PORT powiększyło się o 4 nowe grupy badawcze: Grupę Badawczą Mechanizmów Neurodegeneracji (lider: dr Agnieszka Krzyżosiak), Grupę Badawczą Odporności Wrodzonej (lider: dr Marek Wagner), Grupę Badawczą Onkologii Neurofizjologicznej (lider: dr Mateusz Kucharczyk) i Grupę Badawczą Immunoterapii (lider: dr Grzegorz Chodaczek).

Prestiżowe projekty naukowe

Łukasiewicz – PORT pozyskał w 2023 r. 17 projektów (indywidualnie i w konsorcjach) o łącznej wartości ponad 122 mln zł. Wartość dofinansowania dla Instytutu wyniosła ponad 50 mln zł. Do najbardziej prestiżowych grantów otrzymanych w ubiegłym roku należy projekt SAUFEX (Secured Automated Unified Framework for Exchange) finansowany z programu Horyzont Europa. Jego celem jest przeciwdziałanie manipulacji zagranicznej oraz ingerencji informacyjnej (FIMI). Projekt będzie realizowany w latach 2024 – 2026 przez konsorcjum złożone z Łukasiewicz – PORT (w roli lidera) oraz instytucji i organizacji z Finlandii, Litwy, Polski oraz Niderlandów.

Naukowcy Łukasiewicz – PORT odnosili sukcesy w konkursach ogłaszanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki: OPUS 24 (dr Patrycja Gazińska, dr Muhammad Danang Birowosuto), SONATA BIS 12 (dr Heng-Chang Chen, dr Marek Wagner, dr Łukasz Krzysztof Janicki), a Grupa Badawcza Biobank, jako członek konsorcjów, otrzymała dwa granty Agencji Badań Medycznych na kwotę blisko 60 mln zł. Projekty są realizowane we współpracy z innymi jednostkami naukowo-badawczymi, w tym 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu oraz Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu w roli liderów konsorcjum. Więcej informacji o grantach ABM.

Pierwszy start-up w Łukasiewicz – PORT

Miniony rok był również pomyślny dla zespołu dr inż. Magdaleny Wilk-Kozubek i dr. inż. Bartłomieja Potańca, którzy zdobyli jedną z głównych nagród Akceleratora Łukasiewicza za projekt INDICATO realizowany w Centrum Inżynierii Materiałowej. Na bazie tego projektu naukowcy założyli start-up, którego celem jest komercjalizacja opracowanej przez nich technologii opartej na wykorzystaniu wizualnych wskaźników rozmrożenia. Umożliwiają one monitorowanie warunków przechowywania i transportu produktów wymagających utrzymania stałej i określonej temperatury. Obecnie zespół prowadzi badania nad wdrożeniem technologii w branżach spożywczej, medycznej i gastronomicznej.

Trzy konferencje naukowe

W 2023 r. Łukasiewicz – PORT zorganizował trzy międzynarodowe konferencje, które stały się platformą wymiany wiedzy z obszarów neurobiologii i bioinformatyki. Były to konferencje PORT for Health: Neuroscience 2023, IB 2023 oraz ISBRA 2023. Łącznie, stacjonarnie i online, we wszystkich 3 wydarzeniach wzięło udział blisko 330 osób.

Trzeci konkurs WIB – 380 mln dla polskiej nauki

10 lipca 2023 r. został ogłoszony trzeci konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego, którego celem jest finansowanie innowacyjnych projektów badawczych o dużym potencjale komercjalizacyjnym. W trzecim konkursie o finansowanie badań mogły ubiegać się zespoły naukowe specjalizujące się w biotechnologii medycznej. W konkursie złożonych zostało 5 wniosków na łączną kwotę ponad 223 mln złotych. Trwa ocena merytoryczna wniosków. Laureatów konkursu poznamy w marcu 2024. Łukasiewicz – PORT jest podmiotem zarządzającym w programie WIB.

Aktywny Branżowy Punkt Kontaktowy

W 2023 r. zespół Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Medyczne i Zdrowie wziął udział w ponad 20 wydarzeniach, podejmując się samodzielnej organizacji 6 z nich. Wszystkie działania miały na celu przybliżenie możliwości pozyskiwania funduszy z Partnerstw Europejskich w obszarze zdrowia oraz technologii medycznych i nawiązania relacji z przedsiębiorcami, naukowcami, przedstawicielami instytucji publicznych i prywatnych. Ważnym punktem 2023 roku była współorganizacja Horizon4Poland`23 – największego wydarzenia matchmakingowego w Polsce.

Społeczna odpowiedzialność nauki

Ważnym obszarem działalności Łukasiewicz – PORT jest popularyzacja nauki. W 2023 r. zespół Ogrodów Doświadczeń zorganizował 901 warsztatów dla dzieci i młodzieży z regionu Dolnego Śląska. W warsztatach skierowanych do różnych grup wiekowych wzięło udział blisko 8400 osób. W 2023 r. Ogrody Doświadczeń zrealizowały ponadto projekt „Kompetencje przyszłości kluczem do rozwoju technologicznego Polski” finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Był on skierowany do nauczycieli, przedstawicieli jednostek samorządowych i organizacji zajmujących się aktywną edukacją młodzieży, a jego celem było przedstawienie uczestnikom najnowszych metod pracy z dziećmi i młodzieżą, służących rozwijaniu ich kreatywności, umiejętności miękkich i motywacji do nauki.

Przed nami kolejny intensywny i pełen wyzwań rok! Zapraszamy do obserwowania naszych działań!

Spokojnych Świąt!

Niech Święta Bożego Narodzenia sprawią, że czas na chwilę zwolni,
obecność i uśmiech najbliższych przyniosą spokój i będą źródłem radości,
a nadchodzący rok będzie pełen inspiracji, nowych odkryć i pasjonujących projektów!
Zdrowych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku!