BIOBANK ZAPRASZA OCHOTNIKÓW

Największy polski Biobank ponownie zaprasza dawców, którzy chcą mieć swój wkład w rozwój medycyny. Jeśli masz od 20 do 75 lat i mieszkasz na Dolnym Śląsku – zgłoś się do Biobanku Łukasiewicz – PORT. Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Biobank Łukasiewicz – PORT ponownie przyjmuje pacjentów. Oddany dziś materiał biologiczny umożliwi prowadzenie spersonalizowanych i skutecznych terapii wielu chorób cywilizacyjnych w przyszłości.

Zgłoś się już dziś

Oprócz satysfakcji ze wsparcia badań naukowych i pomocy przyszłym pokoleniom, każdy dawca materiału biologicznego otrzymuje zestaw bezpłatnych badań w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą. Pakiet obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL. Mierzone jest ciśnienie i saturacja krwi. Wykonuje się również specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą również skorzystać z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej. Na każdego dawcę czeka słodka niespodzianka i drobny upominek.

Biobank Łukasiewicz – PORT gwarantuje bezpieczeństwo przekazanych danych – próbki są pseudonimizowane, czyli zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Do projektów naukowych próbki i dane medyczne przekazywane są wyłącznie w formie anonimowej bez możliwości ustalenia tożsamości dawcy. Osoby oddające swój materiał biologiczny mogą być pewne, że ich dane, także te medyczne i kliniczne, są przechowywane w bezpieczny sposób.

Punkt pobrań w Biobanku Łukasiewicz – PORT działa we wtorki i środy w godz. 8.00-10.00. Pobranie materiału odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Na wizyty obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 727 666 610 (od pon. do pt. w godz. 8.00-15.00). Wyniki badań laboratoryjnych dostępne są online.

Biobank Łukasiewicz – PORT

Działający na Kampusie Pracze Biobank Łukasiewicz – PORT jest największym w Polsce biobankiem populacyjnym. Oznacza to, że nie koncentruje się na osobach cierpiących na określone choroby, ale zbiera materiał biologiczny od szerokiego przekroju dawców. Swoim zasięgiem obejmuje cały Dolny Śląsk. Próbkę krwi i moczu może oddać każdy mieszkaniec regionu mający od 20 do 75 lat. Z pobranych próbek krwi izoluje się surowicę i osocze, a z nich można wyizolować DNA i RNA.

Założona w 2012 r. instytucja jest Krajowym Ośrodkiem Wiodącym w dziedzinie biobankowania. Głównym obszarem jej działalności naukowej pozostaje badanie przyczyn powstawania chorób cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Do tej pory Biobank zgromadził ponad 170 tysięcy próbek od blisko 9 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska.

Biobankowanie to gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie do celów naukowych materiału biologicznego i danych medycznych z nim związanych. Z zebranego materiału mogą korzystać naukowcy prowadzący badania nad diagnostyką i leczeniem chorób trapiących społeczeństwo.

Gromadzenie materiału biologicznego w celach naukowych to praktyka coraz bardziej powszechna na całym świecie – wyjaśnia dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – Próbki pobrane od dawców-ochotników to bezcenne źródło wiedzy, które daje szansę na lepsze poznanie i scharakteryzowanie przyczyn występowania wielu chorób cywilizacyjnych, a także opracowywanie skuteczniejszych metod diagnostycznych, terapii i leków. Im więcej materiału uda nam się zgromadzić, tym lepsza jakość i większa skuteczność prowadzonych badań – dodaje dr A. Dybczyński.

Zdrowie jest jednym z kluczowych kierunków badawczych instytutów Łukasiewicza. Obszar ten obejmuje badania i rozwój nowych technologii, diagnostyki i terapii, wytwarzania produktów leczniczych oraz aparatury i techniki medycznej. Instytuty działające w Grupie Badawczej Łukasiewicza Zdrowie wytwarzają produkty lecznicze dla technologii leków odtwórczych, jak i oryginalnych oraz realizują wszystkie etapy powstawania wyrobów medycznych i aparatury. Innowacyjność Łukasiewicza w zdrowiu to badania nowych materiałów do zastosowań w medycynie, nowoczesna i spersonalizowana diagnostyka i terapie medyczne oparte na inżynierii białek oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji i biosensorów.

Więcej informacji o projekcie: link
Rejestracja: 727 666 610 (od pon. do pt. w godz. 8.00-15.00).    
Dojazd do punktu pobrań (ul. Stabłowicka 147, Łukasiewicz – PORT, budynek 3):

  • pociągiem do stacji Wrocław-Pracze,
  • autobusem linii 101 i 103 (przystanek Pracze Odrzańskie – Stacja Kolejowa),
  • samochodem – na miejscu dostępny bezpłatny parking.

Więcej informacji

Biobank Łukasiewicz – PORT powstał w 2012 roku. Jest największym polskim biobankiem populacyjnym. Pełni funkcję Krajowego Ośrodka Wiodącego ds. biobankowania i koordynuje projekt utworzenia Polskiej Sieci Biobanków w ramach europejskiej infrastruktury badawczej BBMRI-ERIC.

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijając nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, jak XTPL czy SensDx, a jednocześnie jest wiarygodnym i pożądanym partnerem dla międzynarodowych korporacji, takich jak Roche, Pfizer, Amgen czy LG Electronics. Instytut jest Podmiotem Zarządzającym programem Wirtualny Instytut Badawczy.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

Kontakt dla mediów

Aleksandra Palus
Łukasiewicz – PORT
Dział Komunikacji i Promocji
aleksandra.palus@port.lukasiewicz.gov.pl
+48 510 132 190