Branżowy Punkt Kontaktowy w Łukasiewicz – PORT
W Łukasiewicz – PORT rusza Branżowy Punkt Kontaktowy, który będzie wspierał naukowców i przedsiębiorców z branży technologii medycznych i zdrowia w pozyskiwaniu środków z programu Horyzont Europa.
Celem Branżowego Punktu Kontaktowego (BPK TMIZ) w naszym Instytucie jest pomaganie naukowcom i przedsiębiorcom z branży technologii medycznych i zdrowia w zdobywaniu finansowania na innowacyjne badania i wdrażanie nowatorskich technologii.
Do głównych aktywności BPK należeć będzie wsparcie w wyborze i pozyskiwaniu międzynarodowych partnerów do projektów europejskich oraz reprezentowanie polskich podmiotów na wydarzeniach matchmakingowych, networkingowych i brokerskich. Będzie również organizował szkolenia, warsztaty i indywidualne konsultacje na etapie w przygotowania aplikacji.
W obszarze zainteresowań BPK TMiZ znajdują się m.in. badania kliniczne, koordynowana opieka zdrowotna i telemedycyna, jak również informatyczne narzędzia medyczne, bioinformatyka (modele, algorytmy i oprogramowania do poszukiwania celów terapii, projektowanie leków i diagnostyki chorób) czy rozwój nowych materiałów do zastosowań w medycynie.
Branżowe Punkty Kontaktowe powstały z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ich celem jest integrowanie środowisk skupionych wokół innowacji w zakresie zdrowia, technologii cyfrowych, gospodarki wodorowej, mobilności ekologicznej, metrologii i zrównoważonych rozwiązań opartych na biotechnologii. Oprócz Wrocławia, punkty powstały w pięciu Instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz w Warszawie, Poznaniu i Gliwicach.
Działalność BPK ma się przyczynić do zwiększenia udziału polskich projektów wśród beneficjentów Horyzontu Europa. W tej chwili Polska wykorzystuje zaledwie 1,27% dostępnych funduszy, podczas gdy jej wkład do budżetu programu wynosi 3,23%.
Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii UE międzynarodowym programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro. O środki te mogą się ubiegać instytuty badawcze, uczelnie, jednostki publiczne, przedsiębiorstwa, start-upy, organizacje pozarządowe i międzynarodowe. W ramach konkursów projekty mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie od 1 do 20 mln euro. Takie środki pozwalają na wsparcie przełomowych badań wykorzystujących nowoczesną infrastrukturę, a także umożliwiają testowanie kosztochłonnych technologii w różnych obszarach.
Zapraszamy na stronę projektu.