Europejska Inicjatywa Obrazowania Raka

Łączymy siły, aby ratować życie

Komisja Europejska wraz z Europejskim Towarzystwem Radiologicznym (ESR) i Europejską Federacją Obrazowania Raka (EUCAIM) zgromadziła w dniu 6 lutego 160 czołowych ekspertów z dziedziny kształtowania polityki, badań, opieki zdrowotnej i przemysłu, aby zbadać, w jaki sposób Europejska Inicjatywa Obrazowania Raka (European Cancer Imaging Initiative) wykorzystuje dane dotyczące zdrowia i sztuczną inteligencję w celu poprawy wykrywania i leczenia raka.

Europejska Inicjatywa Obrazowania Nowotworów jest kluczowym elementem Europejskiego Planu Walki z Rakiem i jest wdrażana przez EUCAIM poprzez rozwijanie ogólnoeuropejskiej sfederowanej infrastruktury dla obrazowania nowotworów – Cancer Image Europe. Dwa lata po rozpoczęciu projektu utworzona został infrastruktura zapewniająca bezpieczny dostęp do bezprecedensowej ilości wysokiej jakości, ustandaryzowanych zbiorów danych obrazowania raka, uwalniając w ten sposób potencjał rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do wcześniejszego i bardziej precyzyjnego wykrywania raka, lepszego planowania leczenia i lepszych wyników leczenia pacjentów. Podczas wydarzenia dokonano przeglądu osiągnięć śródokresowych, omówiono kolejne kroki, zrównoważony rozwój i zaangażowanie zainteresowanych stron oraz umieszczono je w kontekście europejskiej ustawy o sztucznej inteligencji i przepisów dotyczących europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia (EHDS).

Thomas Skordas, zastępca dyrektora generalnego DG CNECT, rozpoczął wydarzenie, podkreślając, że dostęp do danych napędza rozwój sztucznej inteligencji oraz że Cancer Image Europe osiągnęło już znaczący postęp i udostępnia dane w sposób bezpieczny i chroniący prywatność. Lorena Boix-Alonso, zastępca dyrektora generalnego DG SANTE, przypomniała w swoim wystąpieniu: – Co minutę 5 osób w UE dowiaduje się, że ma raka. Kluczowe znaczenie ma właśnie odpowiednio wczesne wykrycie choroby. […] Od 30 do 50% przypadków można zapobiec. Wczesne wykrywanie może poprawić wyniki w przypadku wielu rodzajów raka. Modele sztucznej inteligencji wyszkolone na wysokiej jakości obrazach raka mogą stać się doskonałymi narzędziami do wczesnego wykrywania raka. Na przykład w mammografii sztuczna inteligencja zwiększyła wskaźniki wykrywalności o 29%, zgodnie z niedawnym badaniem Lancet. Potencjał jest jeszcze większy, a Europa musi stać się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Wicepremier i minister zdrowia Republiki Czeskiej, Vlastimil Válek, podkreślił potencjał rozwoju zarządzania rakiem i opieki w Europie poprzez innowacje oparte na sztucznej inteligencji w radiologii. Juan Fernando Muñoz Montalvo, sekretarz generalny ds. zdrowia cyfrowego, informacji i innowacji w hiszpańskim krajowym systemie opieki zdrowotnej, pochwalił EUCAIM jako prekursora wdrażania EHDS i kluczową siłę napędową wdrażania ustawy o sztucznej inteligencji oraz podkreślił wiodącą rolę Hiszpanii w zapewnianiu wsparcia politycznego i instytucjonalnego w celu zapewnienia długoterminowej stabilności infrastruktury. Hiszpania promowała również deklarację wsparcia ze strony państwa członkowskiego w celu uznania kluczowej roli obrazowania w rozwoju medycyny precyzyjnej.

ESR potwierdziła również swoje pełne poparcie dla Europejskiej Inicjatywy Obrazowania Nowotworów. Prof. Carlo Catalano, przewodniczący Rady Dyrektorów ESR, podkreślił: – sukces wymaga interdyscyplinarnej współpracy między radiologami, towarzystwami klinicznymi, twórcami sztucznej inteligencji, pacjentami, decydentami i innowatorami, a inicjatywy takie jak EUCAIM odgrywają wiodącą rolę. Wspierające środowisko polityczne i inwestycje w infrastrukturę są kluczem do wykorzystania pełnego potencjału sztucznej inteligencji w europejskiej opiece zdrowotnej.

Podczas wydarzenia prof. Luis Martí-Bonmatí, koordynator naukowy EUCAIM, podkreślił kluczowe kamienie milowe i osiągnięcia, w tym uruchomienie wyszukiwarki danych platformy, wdrożenie nowych dostawców danych oraz integrację narzędzi AI do walidacji modeli i identyfikowalności.

– Uruchomiliśmy tę ogólnoeuropejską infrastrukturę federacyjną obejmującą wiele krajów, która łączy obrazy nowotworów i narzędzia na poziomie krajowym i europejskim w celu wspierania rozwiązań AI dla medycyny precyzyjnej. Cancer Image Europe to akcelerator, który ułatwi badania medyczne i innowacje w ramach europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia, aby lepiej zrozumieć, diagnozować i zwalczać raka.

Zapewnienie dostępności wysokiej jakości, ustrukturyzowanych i interoperacyjnych danych obrazowania raka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju solidnych innowacji opartych na sztucznej inteligencji. Eksperci z projektu EUCAIM podkreślili, że same dane obrazowe nie wystarczą; metadane, adnotacje kliniczne i ramy interoperacyjności są niezbędne, aby modele AI były skuteczne w praktyce klinicznej. Prof. Katrine Riklund z Uniwersytetu Umea, która współprowadzi kliniczne przypadki użycia w EUCAIM, podkreśliła, że: – Opieka zdrowotna nie polega na dostarczaniu komukolwiek wysokiej jakości danych. Jesteśmy tam, aby dbać o naszych pacjentów. Dziś potrzebujemy rozwoju sztucznej inteligencji, aby opieka nad chorymi na raka była lepsza niż wczoraj. Musimy zwiększyć współpracę, nie tylko między różnymi typami badaczy w szpitalu lub kraju, ale także między krajami.

Główni eksperci techniczni z EUCAIM podkreślili, że kluczowa jest wysoka jakość danych, a metadane i adnotacje mają kluczowe znaczenie dla kontekstu klinicznego. EUCAIM zapewnia niezbędne narzędzia do przygotowania danych, deidentyfikacji i standaryzacji, zapewniając, że modele sztucznej inteligencji są zbudowane na wiarygodnych i dobrze ustrukturyzowanych danych. Podkreślono również potrzebę mocy obliczeniowej, a także rolę fabryk sztucznej inteligencji, aby zwiększyć naszą gotowość na przyszłość opartą na sztucznej inteligencji.

Kamieniem milowym w zakresie europejskiego podejścia do danych obrazowych nowotworów jest prowadzona przez ESR Sieć Tematyczna Platformy Polityki Zdrowotnej UE „Postępy w medycynie precyzyjnej dla europejskich pacjentów onkologicznych z obrazowaniem opartym na sztucznej inteligencji” oraz wynikające z niej Wspólne Oświadczenie zatwierdzone przez ponad 80 organizacji zainteresowanych. Oświadczenie to podkreśla wspólne zaangażowanie w rozwój medycyny precyzyjnej opartej na sztucznej inteligencji dla pacjentów onkologicznych w Europie, zapewniając, że modele sztucznej inteligencji są godne zaufania, możliwe do uogólnienia i gotowe do wdrożenia klinicznego.

Ponadto omówiono proponowane utworzenie Konsorcjum Europejskiej Infrastruktury Cyfrowej (EDIC), które zapewniłoby długoterminową stabilność i zarządzanie platformą Cancer Image Europe w celu przyspieszenia rozwoju, analizy porównawczej, certyfikacji i wdrażania narzędzi zarządzania rakiem opartych na sztucznej inteligencji (AI) dla medycyny spersonalizowanej.

Platforma EUCAIM Cancer Image Europe jest już gotowa do działania, a jej wyszukiwarka danych działa, funkcje przetwarzania federacyjnego są rozszerzane, a nowe dane są stale wprowadzane. Prof. Ignacio Blanquer, koordynator techniczny EUCAIM, poinformował, że EUCAIM opracował już wyszukiwarkę danych do obrazowania nowotworów. –Zapewnienie identyfikowalności modeli AI zbudowanych na EUCAIM ma kluczowe znaczenie dla ich wiarygodności klinicznej – powiedział. EUCAIM pozostaje zaangażowany w promowanie innowacji, wspieranie naukowców i zapewnianie, że najnowocześniejsze narzędzia AI będą mogły być wdrażane w klinicznych pracach w przyszłości.

Priit Salumaa z Better Medicine, innowacyjnej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją w obrazowaniu medycznym, podkreślił, że EUCAIM ma kluczowe znaczenie w zapewnianiu dostępu do

dużej ilości wysokiej jakości danych potrzebnych do wprowadzania innowacji oraz w rozwiązywaniu dwóch kluczowych problemów: – Rak jest często diagnozowany przypadkowo lub po prostu zbyt późno. Połowa pracy radiologów to powtarzalne zadania, które można zautomatyzować. Są to dwa kluczowe problemy, które należy rozwiązać.

European Cancer Imaging Initiative aktywnie kształtuje przyszłość sztucznej inteligencji w opiece nad chorymi na raka – wzmacniając pozycję klinicystów, przyspieszając badania i innowacje, a ostatecznie poprawiając wyniki leczenia pacjentów. Jak podkreśliła Monika Hierath, dyrektor wykonawczy koordynatora projektu EIBIR, kluczem do jego sukcesu jest integracja i zaangażowanie interesariuszy: – Wymiana z zainteresowanymi stronami na wszystkich poziomach, w tym klinicystami, badaczami sztucznej inteligencji, innowatorami, decydentami i pacjentami, jest konieczna, aby zapewnić, że wyniki projektu EUCAIM doprowadzą do wymiernych korzyści zdrowotnych dla obywateli dzięki medycynie precyzyjnej.

Informacje kontaktowe

Aby uzyskać więcej informacji na temat EUCAIM i platformy Cancer Image Europe oraz zaangażować się, odwiedź www.cancerimage.eu lub skontaktuj się z contact@cancerimage.eu

Zdjęcia dostępne na żądanie pod adresem contact@cancerimage.eu

Strona wydarzenia Komisji Europejskiej, w tym dostęp do nagrania wydarzenia: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/european-commission-held-european-cancer-imaging-initiative-joining-forces-save-lives-event