INDICATO – PIERWSZY START-UP W ŁUKASIEWICZ – PORT
W czerwcu 2023 r. projekt INDICATO zdobył jedną z trzech nagród głównych na Demo Day Akceleratora Łukasiewicza. Kilka miesięcy później na kanwie tego projektu powstał start-up o tej samej nazwie. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Łukasiewicz – PORT. Jego celem jest komercjalizacja technologii opracowanej w Łukasiewicz – PORT przez dr inż. Magdalenę Wilk-Kozubek i dr. inż. Bartłomieja Potańca.
Technologia INDICATO opracowana przez naukowców z Grupy Badawczej Syntezy Zaawansowanych Materiałów Centrum Inżynierii Materiałowej w Łukasiewicz – PORT umożliwia monitorowanie warunków przechowywania i transportu produktów, które wymagają utrzymania stałej i określonej temperatury. Zespół badawczy zaprojektował łatwe w aplikacji, wytrzymałe wizualne wskaźniki zmiany temperatury, które jako jedyne na rynku spełniają swoją rolę w niskich temperaturach.
– Tym, co wyróżnia naszą technologię, jest fakt, że znajduje ona zastosowanie w produkcji mrożonek oraz termolabilnych produktów medycznych, czyli wszędzie tam, gdzie dla zachowania odpowiedniej jakości produktu wymagana jest niska temperatura. INDICATO pozwala kontrolować temperaturę w zakresie od -30 do +10°C, co jest na rynku wyjątkiem. Dotąd było to możliwe tylko dla wysokich temperatur – mówi dr inż. Magdalena Wilk-Kozubek, liderka zespołu projektowego.
W sytuacji gdyby doszło do przerwania zimnego łańcucha dostaw, nadrukowany na opakowaniu wskaźnik zmieni nieodwracalnie barwę z niebieskiej na czerwoną. Jest to możliwe w wyniku polimeryzacji składników aktywnych, które aktywują się po przekroczeniu określonej temperatury granicznej. Dodanie związku termochromowego do farby drukarskiej sprawia, że znakowanie opakowań nie nastręcza dodatkowych trudności, a wskaźnik stanowi integralną część opakowania. Dzięki INDICATO przed branżą spożywczą, gastronomiczną oraz farmaceutyczną otwierają się nowe możliwości w zakresie kontrolowania warunków przechowywania i transportowania produktów żywnościowych, szczepionek czy leków.
Obecnie trwają prace nad rozwinięciem technologii tak, by ze wskaźnika na opakowaniu można było dowiedzieć się nie tylko, że dozwolona temperatura została przekroczona, ale także, jak długo produkt był narażony na działanie podwyższonej temperatury.
Jednocześnie trwają poszukiwania partnerów wdrożeniowych zainteresowanych komercjalizacją technologii oraz wykorzystaniem jej w swoich produktach. Jeśli jesteś zainteresowany/-a współpracą, napisz: magdalena@indicato.pl lub bartlomiej@indicato.pl.