Łukasiewicz – PORT rozwija przełomowe wdrożenia w medycynie precyzyjnej

Projekt P4Health, który otrzymał finansowanie w ramach Teaming of Excellence Horyzontu Europa, skupi się na opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań niezbędnych dla rozwoju medycyny spersonalizowanej w Polsce. Pacjenci uzyskają dostęp do nowych metod diagnostycznych i tańszych terapii. Projekt potrwa 6 lat.

Głównym zadaniem projektu P4Health będzie opracowywanie rozwiązań niezbędnych dla wdrożenia wiodących koncepcji medycyny spersonalizowanej i ułatwienia ich wykorzystania w codziennej praktyce lekarskiej w Polsce. Projekt P4Health będzie realizowany poprzez ścisłą współpracę nowych i obecnych grup badawczych Łukasiewicz – PORT, z europejskimi liderami dyscyplin naukowych w onkologii oraz neurobiologii, wspartych ponadto ekspertami zewnętrznymi. Te multidyscyplinarne zespoły robocze będą korzystać z przełomowych platform technologicznych, zaprojektowanych tak, aby objąć wszystkie etapy i wymiary analizy stanu zdrowia pacjenta. Poprawi to precyzję diagnozy i umożliwi dobór skutecznych terapii indywidualnych, co usprawni system ochrony zdrowia obniżając przy okazji jednostkowe koszty leczenia.

Unikalnym aspektem projektu P4Health będzie doświadczenie partnerów Łukasiewicz – PORT w badaniach przedklinicznych i klinicznych, w oparciu o które realizowany będzie plan badawczy i wdrożeniowy. Powołane konsorcjum będzie miało stały i bezpośredni dostęp do wiedzy oraz doświadczenia wiodących europejskich ośrodków: CERBM w Strasburgu (Francja) i King’s College w Londynie (Wielka Brytania). W ramach P4Health partnerzy stworzą spójne wzorce wdrażania wyników badań podstawowych. Wzorce te połączą wizję partycypacyjnego biobankowania, zaawansowaną diagnostykę i kompleksową walidację strategii terapeutycznych. Ma to doprowadzić do skutecznego generowania niezbędnych danych i zwiększonego przekładania się wyników prac badawczych na wartości gospodarcze i społeczne. Zastosowanie w projekcie algorytmów sztucznej inteligencji do analizy i interpretacji danych medycznych doprowadzi do zmian strukturalnych w systemie ochrony zdrowia. Nastąpi to dzięki zwiększonej dostępności i jakości danych medycznych dla podmiotów rozwijających nowe rozwiązania w nowoczesnej medycynie.

Projekt P4Health będzie również unikatowym forum wymiany wiedzy w ramach współpracy naukowców, klinicystów i reprezentantów przemysłu. Na poziomie społecznym P4Health stanie się forum eksperckim dla organów regulacyjnych, którego zadaniem będzie wspieranie interdyscyplinarnych inicjatyw naukowych, usprawnianie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i mobilizacja sektora publicznego i prywatnego do zwiększonego finansowania badań. Konkurs Teaming for Excellence jest jednym z najbardziej prestiżowych i wartościowych dostępnych dla instytutów naukowych w ramach Horyzontu Europa. Konsorcjum P4Health uzyskało 15 milionów Euro na 6 lat, z czego prawie 11 milionów Euro to budżet Łukasiewicz – PORT.