TODPOLSAX
„Transgraniczne Ogrody Doświadczeń”
(akronim projektu: TODPOLSAX)
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027
Nr umowy: PLSN.02.01-IP.01-0001/24
Wartość projektu: 1 446 088,08 EUR
Wartość dofinansowania: 1 156 870,44 EUR
Wartość dofinansowania dla PORT: 676 320,00 EUR
Okres realizacji projektu: od 2025-01-01 do 2027-02-28
Kierownik projektu: Marek Staniewicz
Projekt realizowany będzie w transgranicznym partnerstwie podmiotów, które w swojej działalności skupiają się na edukacji, działalności naukowo-badawczej oraz na zacieśnianiu współpracy pomiędzy nauką i biznesem tj. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) z Wrocławia, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, TGZ Bautzen GmbH. Zakres projektu na obszarze polsko-saksońskiego pogranicza obejmuje:
- Organizację transgranicznych warsztatów, w tym obozów letnich i otwartych wykładów w modelu STEM/ MINT.
- Szkolenia dla nauczycieli pod hasłem „Kompetencje przyszłości”.
- Udostępnienie mobilnej wystawy interaktywnej o tematyce STEM/MINT po obu stronach granicy polsko-niemieckiej dla szerokiej grupy odbiorców.
- Działania kooperacyjne i networkingowe, celem wymiany doświadczeń i know-how w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości, edukacji i innowacji oraz lokalnego rynku pracy.
W obliczu postępu technologicznego widoczny jest na rynku pracy oraz w codziennym życiu popyt na umiejętności analitycznego myślenia, krytycznego podejścia do problemów, kreatywności i innowacyjności oraz rozwiniętych kompetencji społecznych i inter-kulturowych. Z tego powodu w projekcie wykorzystywana będzie metoda STEM/MINT, która jest oparta na integracji nauki, technologii, inżynierii i matematyki w procesie nauczania i uczenia się i której celem jest rozwijanie umiejętności pożądanych w środowisku pracy i życia. Dzięki transgranicznemu charakterowi działań realizacja projektu przyczyni się do postrzegania granicy polsko-niemieckiej nie jako przeszkody, lecz szansy na rozwój kompetencji przyszłości, poszerzanie wiedzy i horyzontów oraz zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.