Polski Produkt Przyszłości w Łukasiewicz – PORT
Naukowcy Łukasiewicz – PORT docenieni w konkursie Polski Produkt Przyszłości! Kompozytowa powłoka antyoblodzeniowa opracowana przez Zespół Materiałów Kompozytowych i Powłok kierowany przez dr. Jacka Marczaka została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Celem konkursu Polski Produkt Przyszłości jest nagradzanie innowacyjnych produktów opracowanych przez polskie firmy i naukowców. Kompozytowa powłoka antyoblodzeniowa jest rozwiązaniem długo oczekiwanym w branży energetyki wiatrowej i lotniczej. Może znaleźć zastosowanie w zabezpieczaniu przed oblodzeniem różnego rodzaju powierzchni, m.in. łopat turbin wiatrowych. Jej najważniejsze zalety to:
- łatwa aplikacja za pomocą pędzla, wałka lub natryskowo,
- niska przyczepność lodu,
- wieloletnia funkcjonalność, nawet po zarysowaniu,
- zerowe wykorzystanie energii elektrycznej.
Korzyści z jej zastosowania:
- mniejsze koszty konserwacji farm wiatrowych,
- redukcja strat energii elektrycznej zimą nawet o 80%,
- ograniczenie emisji toksycznych substancji do środowiska.
Zespół w składzie: dr Jacek Marczak i Michał Piłkowski odebrał wyróżnienie podczas Gali Finałowej XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Gratulujemy! Za pomoc w przygotowaniu wniosku konkursowego dziękujemy Annie Wróblewska i Katarzynie Kowal.
Kompozytowe powłoki antyoblodzeniowe były już nagradzane – w 2021 r. dr Jacek Marczak otrzymał za prace nad nimi tytuł Naukowca Przyszłości w kategorii Nauki Ścisłe i Techniczne. Zespół pracujący nad tym produktem otrzymał także drugą nagrodę jury oraz nagrodę publiczności w pierwszej edycji Akceleratora Łukasiewicza.
W ostatnim czasie dr Jacek Marczak pozyskał również projekt Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA w ramach konkursu Partnerstwa Strategiczne. Dzięki niemu możliwy będzie 12-miesięczny pobyt naukowców z Łukasiewicz – PORT na Politechnice w Eindhoven (Holandia). Będą tam pracować nad nowym rodzajem powłok kompozytowych o właściwościach antyoblodzeniowych, bazujących na związkach pochodzenia naturalnego.
Więcej o powłokach antyoblodzeniowych.