Seminarium P4Health: wykład prof. Agnieszki Chacińskiej
Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii zaprasza na wykład prof. Agnieszki Chacińskiej, liderki grupy i Dyrektorki IMol – Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów Molekularnych i Maszyn, Polskiej Akademii Nauk.
Wykład zatytułowany „Protein translocation into mitochondria under stress” odbędzie się we wtorek, 23 stycznia 2025 r., w godzinach 14:30–15:30.
Po wykładzie odbędzie się spotkanie z Młodymi Badaczami w formie sesji Q&A, zaplanowane na godz. 15:30–16:00. Będzie to doskonała okazja, aby porozmawiać z prof. Chacińską o jej badaniach oraz poznać porady dotyczące kariery naukowej, a także jak unikać pułapek i wąskich gardeł w pracy badawczej.
O prelegentce:
Prof. Agnieszka Chacińska ukończyła Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora biochemii uzyskała w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem prof. Magdaleny Boguty oraz stopień doktora habilitowanego w tym samym instytucie. Ukończyła staż podoktorski u prof. Nikolausa Pfannera, a następnie stanowisko młodszego kierownika grupy na Uniwersytecie we Fryburgu w Niemczech. Od 2009 roku jest kierownikiem Laboratorium Biogenezy Mitochondriów utworzonego w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, a obecnie działającego w IMol PAN.
Interesuje się biochemią komórek i molekularnymi aspektami biologii komórki. Obejmuje to biogenezę, transport i degradację białek mitochondrialnych oraz ich niewydolność prowadzącą do patologii W ostatnich 10 latach, kluczowym osiągnięciem prof. Chacińskiej było zidentyfikowanie interakcji oddziaływania wadliwego importu białek mitochondrialnych i innych niedoborów mitochondrialnych z homeostazą białek komórkowych i leżącymi u ich podstaw mechanizmami molekularnymi.
Laureatka wielu nagród i prestiżowych grantów, w tym projektu ReMedy finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Programu Międzynarodowych Agend Badawczych, Grantu Welcome Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Grantu Maestro Narodowego Centrum Nauki. Członkini korespondentka Polskiej Akademii Nauk, wybrana członkini Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej, Academia Europaea i Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina. Tytuł profesora nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 r.
Wykład będzie dostępny stacjonarnie w Łukasiewicz – PORT (ul. Stabłowicka 147, Wrocław) lub online za pośrednictwem platformy SAME-Match-Treat (P4Health Seminar with Prof. Agnieszka Chacińska | SAME-Match-Treat).
Pierwsze seminarium z cyklu P4Health – Teaming project!
Seminarium jest częścią serii wykładów w ramach projektu P4Health – Teaming for Excellence, finansowanego z programu Horizon Europe. Projekt P4Health, którego celem jest rozwój medycyny spersonalizowanej w Polsce, zmierza do integracji badań przedklinicznych i klinicznych, by zbliżyć odkrycia laboratoryjne do praktyki medycznej. Inicjatywa ta wzmacnia współpracę z liderami z Europy, dążąc do wprowadzania przełomowych innowacji w medycynie.