Seminarium The neuromuscular junction as a therapeutic target and source of biomarkers in ALS

Kolejne seminarium organizowane w ramach projektu SAME–NeuroID poświęcone będzie najnowszym strategiom terapeutycznym dla pacjentów cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Profesor Richard Robitaille z Wydziału Nauk Neurologicznych Uniwersytetu w Montrealu wystąpi 3 kwietnia o godz. 14:00 w Łukasiewicz – PORT. W swoim wykładzie skupi się na znaczeniu badań nad niszczeniem połączeń nerwowo-mięśniowych – bardzo wczesnych zmianach w przebiegu choroby, które poprzedzają wystąpienie osłabienia mięśni i paraliżu.

Profesor zaprezentuje wyniki eksperymentów ex vivo i in vivo, które pokazują, że lokalne środowisko ma istotny wpływ na przebieg procesu odnerwienia w SLA. Uczestnicy seminarium poznają również kluczową rolę komórek glejowych na różnych etapach rozwoju choroby.

Prof. Richard Robitaille

W części dotyczącej danych przedklinicznych prof. Robitaille omówi, jak poprawa unerwienia połączeń nerwowo-mięśniowych, zwiększenie funkcji mięśni oraz wydłużenie życia pacjentów stają się obecnie coraz bardziej osiągalne.

Profesor w swoim laboratorium prowadzi również programy współpracy ukierunkowane na identyfikację i walidację elementów połączeń nerwowo-mięśniowych jako potencjalnych biomarkerów choroby – z wykorzystaniem m.in. próbek krwi. Dostęp do tkanek pacjentów oraz możliwość porównywania danych z różnych ośrodków badawczych stanowi istotny krok w kierunku opracowania ujednoliconych metod analizy zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego – co jest jednym z głównych celów projektu SAME–NeuroID.