Sukcesy naukowców Łukasiewicz – PORT w konkursach NCN
Sześciu naukowców z Łukasiewicz – PORT znalazło się w gronie laureatów konkursów Narodowego Centrum Nauki: OPUS 23, PRELUDIUM 21 i POLONEZ BIS 2.
W ramach projektów zgłoszonych indywidualnie i w konsorcjach z innymi jednostkami naukowo-badawczymi naukowcy z naszego Instytutu pozyskali w sumie ponad 7 mln zł na realizację badań w dziedzinach inżynierii materiałowej i life science.
Nagrodzone projekty:
- „Funkcje białka Amotl2 w ośrodkowym układzie nerwowym”, kierownik projektu: dr hab. Tomasz Prószyński. Projekt finansowany w ramach konkursu OPUS 23.
- „Rozwój opatrunków perowskitowych emitujących światło do przyspieszonego gojenia ran”, kierownik projektu: dr Somnath Mahato. Projekt finansowany w ramach konkursu POLONEZ BIS 2.
- „Rozrzedzane arsenem związki azotku galu z wysoką zawartością As wzrastane metodą epitaksji metaloorganicznej z fazy gazowej”, kierownik projektu: Wojciech Olszewski. Projekt finansowany w ramach konkursu PRELUDIUM 21.
- „Badanie jonżeli domieszkowanych barwnikami organicznymi jako nowych, potencjalnych markerów termochromowych”, kierownik projektu: Maria Zdończyk. Projekt finansowany w ramach konkursu: PRELUDIUM 21.
Projekty, w których Łukasiewicz – PORT uczestniczyć będzie w roli członka konsorcjum:
- „Genetyka cech zachowania zależnych od aktywności receptora glukokortykoidowego” w konsorcjum z Instytutem Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk. Ze strony Łukasiewicz – PORT wykonawcą jest dr Michał Ślęzak. Projekt finansowany w ramach konkursu: OPUS 23.
- „Hybrydowe detektory fotowoltaiczne na bazie złącza van der Waals/(Al)GaN” w konsorcjum z Politechniką Wrocławską. Ze strony Łukasiewicz – PORT wykonawcą jest prof. Detlef Hommel. Projekt finansowany w ramach konkursu: OPUS 23.
Narodowe Centrum Nauki wspiera badania podstawowe poprzez finansowanie w drodze konkursów projektów badawczych oraz działań naukowych. W rozstrzygniętych konkursach NCN tj. OPUS 23, PRELUDIUM 21 i POLONEZ BIS 2, naukowcy i naukowczynie otrzymają niemal 491 mln zł na realizację badań podstawowych.
Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub – w przypadku nauk o sztuce – jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Beneficjent nie musi posiadać stopnia naukowego.
PRELUDIUM wspiera rozwój młodych naukowców poprzez umożliwienie im zdobycia doświadczenia w kierowaniu projektem jeszcze przed uzyskaniem stopnia doktora. Temat projektu może, lecz nie musi, być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej.
POLONEZ BIS to program grantów dla naukowców przyjeżdżających do Polski z zagranicy. Jest skierowany do osób, które mają stopień naukowy doktora lub co najmniej cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy. W okresie trzech lat poprzedzających datę otwarcia naboru w konkursie wnioskodawca nie może przebywać, być zatrudnionym lub studiować w Polsce dłużej niż 12 miesięcy łącznie.
Gratulujemy wszystkim laureatom!