Grupa Badawcza Syntezy Zaawansowanych Materiałów

Tematyka badawcza prowadzona w Zespole Syntezy Zaawansowanych Materiałów jest związana z projektowaniem i syntezą związków nieorganicznych (luminofory, nanocząstki metaliczne lub tlenkowe) oraz organicznych o zaprojektowanych właściwościach fizykochemicznych, w tym luminescencyjnych, termochromowych, termicznych, mechanicznych a także antybakteryjnych, elektrycznych lub sensorowych. W grupie prowadzone są prace nad hybrydowymi układami modyfikowanymi i/lub domieszkowanymi barwnikami oraz nanocząstkami dla zastosowań w fotonice oraz w celu uzyskania akcji laserowej. Wytwarzane są również biodegradowalne materiały polimerowe i kompozytowe o właściwościach funkcjonalnych. Przykładem mogą być inteligentne systemy transportu substancji aktywnych do zastosowań w medycynie i kosmetologii. Ponadto prowadzona jest tematyka badawcza  związana z chemią ciała stałego oraz procesami zachodzącymi na granicy fazy stałej oraz ciekłej i gazowej. Obejmuje ona także badania nad zjawiskami adsorpcji oraz katalizy z wykorzystaniem materiałów porowatych, głownie minerałów warstwowych oraz mieszalnych wodorotlenków warstwowych, oraz modyfikację tych materiałów w celu efektywnej eliminacji szkodliwych substancji z powietrza i wody. Dodatkowo prowadzone są badania nad modyfikacją różnych materiałów zogniskowaną wiązką elektronową w celu uzyskania odpowiednich właściwości fizykochemicznych pod kątem potencjalnego zastosowania w fotonice i elektronice. W szczególności badania te obejmują mikro- i nanostrukturyzację cieczy jonowych oraz ich mieszanin z innymi związkami (np. solami metali).

dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk, Lider Projektu

 

dr hab. Joanna Cybińska, Lider Zespołu Badawczego

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Chemia Środowiskowa na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kariera naukowa: mgr 2000, dr 2006, dr hab. 2016. Jest współautorką 79 publikacji (IF = 250) oraz 7 rozdziałów książek (indeks h = 22). Odbyła liczne staże zagraniczne: jako badaczka podoktorska w LPCML (obecnie iLM) na Uniwersytecie Claude Bernard w Lyonie we Francji (2008-2009), od 2010 roku regularnie wraca do iLM 3-4 razy w roku, aby przeprowadzać pomiary spektroskopowe. Spędziła 3 miesiące w iLM w ramach stypendium BGF rządu francuskiego (2012, 2014, 2015) oraz ostatnio roczne stypendium NAWA (2021-2022).

Ponadto odbyła kilka staży w Shanghai Institute of Optics and Fine Mechanics (SIOM), CAS, Chiny (2013, 2014, 2019). Była kierownikiem 5 projektów międzynarodowych: NCN-HARMONIA, MNiSW, NAWA-POLONIUM, była również badaczką w 7 projektach krajowych i międzynarodowych. Laureatka stypendium im. M. Bekkera (NAWA-2020). Brała także udział w działalności organizacyjnej i redakcyjnej: redaktor w Optical Materials (10 lat), gościnna redaktor wielu tomów; współprzewodnicząca, sekretarz i współorganizatorka wielu konferencji międzynarodowych. Przewodnicząca konferencji IS-OM8 (2019). Jej zainteresowania badawcze obejmują wytwarzanie oraz charakteryzację strukturalną i spektroskopową materiałów optycznych aktywowanych pierwiastkami ziem rzadkich w postaci nano- i mikropudrów, monokryształów, przezroczystych ceramik spiekanych, szkła oraz światłowodów, do zastosowań jako luminofory, materiały laserowe lub scyntylatory.

Od 2020 roku związana jest z Siecią Badawczą Łukasiewicz – PORT Polskim Centrum Rozwoju Technologii, gdzie kieruje grupą badawczą w PORT realizującą projekt HYPHa.

https://orcid.org/0000-0001-8753-7529
https://www.researchgate.net/profile/Joanna-Cybinska-2

 

dr hab. Małgorzata Guzik
Absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalność chemia nieorganiczna – spektroskopia i fizykochemia  związków d- i f-elektronowych.  Tematyka badawcza: wytwarzanie oraz charakterystyka strukturalna i spektroskopowa aktywowanych jonami ziem rzadkich nieorganicznych materiałów optycznych w postaci nano/mikroproszków, monokryształów,  transparentnych spieków ceramicznych, szkieł i włókien optycznych, do zastosowań jako luminofory, materiały laserowe czy scyntylatory. Kariera naukowa: Magister od 2000, doktor od 2006 i doktor habilitowana od 2016. Autorka 79 publikacji (IF=250) oraz  7 rozdziałów w książkach (h=22).

Staże zagraniczne: podoktorski w LPCML od 2014 iLM, Uniwersytet Claude’a Bernarda w Lyonie(2008-2009), od 2010 r. regularne staże w iLM 3-4 razy w roku, 3 miesięczne pobyty w ramach stypendium Rządu Francuskiego BGF (2012, 2014, 2015); roczne stypendium NAWA (2021-2022); również liczne staże w Shanghai Institute of Optics and Fine Mechanics (SIOM), CAS, Chiny (2013, 2014, 2019). Projekty: kierownik 5 międzynarodowych: 2 – NCN HARMONIA, 2 – MNiSW POLONIUM, 1 – NAWA-POLONIUM; kierownik grupy badawczej w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii w projekcie FNP–HYPHa; wykonawca w 7 projektach krajowych i zagranicznych; laureatka stypendium im. M. Bekkera (NAWA-edycja 2020). Działalność organizacyjna i edytorska: Edytor w Optical Materials (10 lat), Edytor Gościnny wielu tomów; wiceprzewodnicząca, sekretarz i współorganizator wielu konferencji międzynarodowych. Przewodnicząca konferencji IS-OM8 (2019).

https://orcid.org/0000-0002-5963-6316
https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Guzik

 

dr inż. Maciej Czajkowski
Ukończył studia magisterskie (2009 r.) na kierunku Chemia oraz doktoranckie (2014 r.) na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczył w 9 projektach badawczych finansowanych ze środków NCN, NCBR, FNP i POIG, w tym kierował projektem w ramach konkursu NCN SONATA 11 pt. „Wytwarzanie i charakterystyka nowych materiałów ciekłokrystalicznych zawierających chiralne związki jonowe do zastosowania w modulatorach światła”, a aktualnie kieruje projektem w ramach konkursu NCBiR LIDER XII pt.  „Zastosowanie kryształów fotonicznych w zabezpieczeniach oryginalności”. Jest współautorem 20 publikacji naukowych (liczba cytowań wg Scopus: 72, indeks h=6) oraz jednego patentu.

Od listopada 2013 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (wcześniej: Wrocławskie Centrum Badań  EIT+). Od czerwca 2020 r. pracuje na stanowisku Głównego Specjalisty w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. Jego głównym zainteresowaniem badawczym jest inżynieria materiałów do zastosowania w fotonice, w tym: materiały ciekłokrystaliczne, kryształy fotoniczne, barwniki, polimery, ciecze jonowe, materiały holograficzne oraz termochromowe.

https://orcid.org/0000-0002-4573-461X
https://www.researchgate.net/profile/Maciej-Czajkowski

 

dr inż. Marta Fiedot-Toboła
Jest absolwentką studiów inżynierskich (2012 r.) i magisterskich (2013 r.) kierunku inżynieria materiałowa, specjalność inżynieria i technologia polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Kolejno ukończyła studia doktoranckie w dziedzinie automatyka, elektronika i elektrotechnika na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki tej samej Uczelni (2019 r.). Była kierownikiem 4 i wykonawcą w 8 projektach badawczych. Jest współautorką 31 publikacji naukowych (liczba cytowań wg Scopus: 270, indeks h= 10), 6 patentów i 5 zgłoszeń patentowych.
Od 2019 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. Początkowo zatrudniona była w Laboratorium Materiałów Polimerowych  jako Inżynier Badań, a od 2021 r. zajmuje stanowisko Starszego Specjalisty w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. Zajmuje się wytwarzaniem oraz modyfikacją polimerów i kompozytów polimerowych o właściwościach funkcjonalnych. Materiały te oparte są głównie na nanocząstkach nieorganicznych oraz biodegradowalnych polimerach naturalnych. Przykładem mogą być inteligentne systemy transportu substancji aktywnych do zastosowań w medycynie i kosmetologii.

https://orcid.org/0000-0001-7094-7003
https://www.researchgate.net/profile/Marta-Fiedot-Tobola

 

dr inż. Bartłomiej Potaniec
Tytuł doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne uzyskał w 2019 r na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Brał udział w realizacji 7 projektów badawczych finansowanych ze środków NCN, NCBiR i FNP. Jest współautorem 17 publikacji naukowych (liczba cytowań wg Web of Science: 100, indeks Hirscha: 7, IF>50), 3 rozdziałów w monografiach pokonferencyjnych oraz 20 patentów krajowych.

Od kwietnia 2017 r. pracuje w Łukasiewicz-PORT, a od czerwca 2021 r zajmuje stanowisko Starszego Specjalisty w AdMat Group. Jego badania naukowe skupiają się na syntezie związków z grup flawonoidów i chalkonów wykazujących właściwości biologiczne (przeciwutleniające oraz przeciwnowotworowe) i syntezie związków o określonych właściwościach luminescencyjnych i odporności termicznej.

https://orcid.org/0000-0001-5657-4861
https://www.researchgate.net/profile/Bartlomiej-Potaniec

 

dr inż. Krzysztof Rola
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, specjalność: Mikrosystemy, na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej (2009), gdzie również obronił rozprawę doktorską (2015), uzyskując stopień naukowy doktora w dyscyplinie naukowej elektronika. Uczestniczył w realizacji 4 projektów badawczych finansowanych przez NCN, FNP, NCBR. Jest współautorem 27 publikacji naukowych (liczba cytowań wg Web of Science: 199, indeks Hirscha: 9) i 2 zgłoszeń patentowych.

W latach 2015-2017 pracował jako Specjalista w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Od 2017 r. jest zatrudniony w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (wcześniej: Wrocławskie Centrum Badań  EIT+), a od 2021 r. zajmuje stanowisko Starszego Specjalisty w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. Jego obecne zainteresowania naukowe obejmują mikro- i nanostrukturyzację różnych materiałów za pomocą wiązki elektronowej i jonowej, a także zastosowanie cieczy jonowych w mikro- i nanotechnologii.

https://orcid.org/0000-0002-8404-4806
https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof-Rola

 

dr Jean-Guy Rousset
Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 2017 r. Tematyka jego badań jest związana z półprzewodnikami grupy III-V, II-VI, azotków (III-N) i ich domieszkowaniem jonami magnetycznymi – diluted magnetic semiconductors (DMS). Jego podejście obejmuje zarówno projektowanie struktur, tworzenie metodami wzrostu epitaksjalnego (MBE, MOVPE) oraz głębsze badania ich właściwości metodami mikroskopii elektronowej, spektroskopii optycznej i magneto-optycznej. Brał udział w realizacji 10 projektów badawczych (w tym 1 ERC i w 3 jako Kierownik). Jest współautorem ponad 30 artykułów naukowych, w tym 4 w czasopismach z grupy Nature (liczba cytowań wg Web of Science: 238, indeks Hirscha: 7) i wygłosił ponad 10 referatów na konferencjach międzynarodowych.

Od 2018 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii. Obecnie kieruje projektem „Van der GaN” finansowanym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.

https://orcid.org/0000-0001-8451-6191
https://www.researchgate.net/profile/Jean-Guy-Rousset

 

dr Wojciech Stawiński
Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora w dziedzinie nauk chemicznych uzyskał na Uniwersytecie w Porto w Portugalii oraz na Uniwersytecie Lizbońskim w 2017 r.  Podczas realizacji doktoratu oraz stażu post doktorskiego pracował w laboratorium (REQUIMTE) GRAQ/LAQV  działającym przy Politechnice w Porto, gdzie rozwijał tematykę aplikacji modyfikowanych glinokrzemianów w procesie uzdatniania wody. Kierował 4 projektami badawczymi we współpracy z otoczeniem gospodarczym, brał udział w realizacji 2 projektów finansowanych ze środków publicznych. Jest promotorem 2 doktoratów wdrożeniowych realizowanych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. W skład jego dorobku naukowego wchodzi 12 publikacji w międzynarodowych czasopismach (liczba cytowań wg Scopus: 288, indeks Hirscha: 8), 5 rozdziałów książek związanych z tematyką ochrony środowiska wydanych przez renomowane wydawnictwa naukowe.

Od 2018 r. pracuje w Łukasiewicz – PORT na stanowisku starszego specjalisty w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. Jego prace skupiają się w dwóch obszarach którymi są: synteza i fizykochemiczna charakterystyka funkcjonalnych materiałów na bazie glinokrzemianów do oczyszczania wody i powierza oraz wytwarzanie kompozytów na bazie biodegradowalnych polimerów do zastosowań w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

https://orcid.org/0000-0002-1421-0741
https://www.researchgate.net/profile/Wojciech-Stawinski

 

dr inż. Magdalena Wilk-Kozubek

Jest absolwentką studiów magisterskich (2009 r.) i doktoranckich (2016 r.) na Kierunku Chemia na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W latach 2016–2019 odbyła 2 staże podoktorskie na Uniwersytecie Stanu Iowa w USA i Uniwersytecie Sztokholmskim w Szwecji w grupie prof. Anji-VerenyMudring. Brała udział w realizacji 7 projektów badawczych w kraju i zagranicą, z czego w 2 pełniła rolę kierownika. Jest współautorką 19 publikacji naukowych (liczba cytowań wg Web of Science: 109, indeks Hirscha: 6) i 2 patentów.

Od 2014 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (wcześniej Wrocławskie Centrum Badań EIT+), a od 2021 r. zajmuje stanowisko głównego specjalisty w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na syntezie i charakterystyce materiałów o właściwościach luminescencyjnych i termochromowych. Obecnie jest kierownikiem projektu, którego celem jest otrzymanie termochromowej farby przeznaczonej do znakowania opakowań mrożonek. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach XI edycji Programu Lider.

https://orcid.org/0000-0002-1730-0304
https://www.researchgate.net/profile/Magdalena-Wilk-Kozubek

 

dr inż. Krzysztof Lis
Jest absolwentem studiów inżynierskich oraz magisterskich na kierunku Technologia Chemiczna, na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej, gdzie częściowo realizuje badania w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy. Jest współautorem 1 publikacji naukowej w czasopiśmie z listy filadelfijskiej, natomiast jego wyniki badań przedstawiane były na konferencjach międzynarodowych i publikowane w czasopismach branżowych.

Od lipca 2018 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii na stanowisku Starszego Inżyniera Badań. W ramach doktoratu zajmuje się syntezą i badaniami właściwości materiałów dwuwymiarowych do zastosowań w elektronice, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości antykorozyjnych i elektrycznych powłok grafenowych. Ponadto jest kierownikiem projektu, którego celem jest przeprowadzenie innowacyjnych procesów produkcji i regeneracji węgli aktywnych metodą mikrofalową.

 

mgr inż. Andrii Bodnar
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Elektrotechnika, specjalność Systemy sterowania elektroenergetycznymi procesami (2002 r.) na Wydziale Elektrotechniki Energetycznej i Automatyki Politechniki Kijowskiej oraz absolwent studiów magisterskich na kierunku Fizyka, specjalność Inżynieria Kwantowa (2021 r.), na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Od 2020 r. odbywa studia doktoranckie w dziedzinie nauk fizycznych w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.

Od października 2020 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (wcześniej: Wrocławskie Centrum Badań  EIT+) w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. Jego badania naukowe skupiają się na wykonaniu kontaktów elektrycznych do kryształów Van der Waalsa.

https://orcid.org/0000-0002-9682-7939
https://www.researchgate.net/profile/Andrzej_Bodnar2

 

mgr inż. Łukasz Duda
Jest absolwentem studiów inżynierskich oraz magisterskich na kierunku Inżynieria Materiałowa, specjalność Zaawansowane Materiały Funkcjonalne, na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Obecnie jest doktorantem w Kolegium Doktorskim Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie częściowo realizuje badania w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy. Jest współautorem 2 publikacji naukowych.

Od listopada 2020 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii na stanowisku Młodszego Specjalisty w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów. W ramach doktoratu zajmuje się badaniami barwników organicznych do zastosowań w fotonice. Jego zainteresowania naukowe skupiają się głównie na wytwarzaniu i badaniu właściwości materiałów o modulowanej wartości współczynnika załamania światła (do zastosowania jako warstwy światłowodowe), badaniu i wytwarzaniu materiałów ciekłokrystalicznych oraz badaniu właściwości materiałów luminescencyjnych w ciekłych kryształach, polimerach oraz matrycach wytwarzanych metodą zol-żel.

https://orcid.org/0000-0002-4184-1266
https://www.researchgate.net/profile/Lukasz-Duda-2

 

dr Maria Zdończyk
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Chemia, specjalność Chemia materiałów dla nowoczesnych technologii (2020 r.) na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Realizuje pracę doktorską w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy. Brała udział w realizacji 5 projektów badawczych finansowanych ze środków NCN, NCBR i FNP. Laureatka Stypendia Ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe. Jest współautorką 2 publikacji naukowych. Od 2018 r. dołączyła do Grupy Syntezy Zaawansowanych Materiałów w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, a od października 2020 r. zajmuje stanowisko Asystenta ds. Naukowo-Technicznych – Młodszego Specjalisty. Jej badania naukowe dotyczą aktywnych luminescencyjnie warstw do zastosowań w fotonice na bazie domieszkowanych materiałów zol-żelowych oraz syntezie związków i materiałów o określonych właściwościach luminescencyjnych.

https://orcid.org/0000-0002-2064-0377

 

mgr Jakub Pawłów
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Chemia medyczna na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obroniona praca dotyczyła badań strukturalnych i spektroskopowych nano i mikro-proszków Nd3+:YPO4. Brał udział w realizacji 4 projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Jest współautorem 1 publikacji naukowej w czasopiśmie z listy filadelfijskiej, natomiast jego wyniki badań przedstawiane były na wielu konferencjach międzynarodowych. W 2016 r. odbył staż w Łukasiewicz-PORT, natomiast od 2018 r. stypendysta NCN w Zespole Badawczym Syntezy Zaawansowanych Materiałów, gdzie zajmuje się syntezą grafenu. Głównym obszarem badań, w którym działa jest synteza nieorganicznych materiałów luminescencyjnych aktywowanych pierwiastkami ziem rzadkich oraz ich analiza strukturalna i spektroskopowa.

 

mgr Kacper Albin Prokop
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Chemia Medyczna (2021 r.) na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Brał udział w realizacji 5 projektów badawczych w kraju i zagranicą, z czego w 3 aktualnie prowadzi badania. Współautor trzech publikacji naukowych wydanych w czasopismach z listy Filadelfijskiej.

Od 2019 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, a od 2021 r. przy projekcie opracowującym anodowe materiały na bazie dwuwymiarowych faz MXenes jako stypendysta NCN. Poza tym, jego zainteresowania naukowe skupiają się na mikro- oraz nano-proszkach domieszkowanych jonami metali ziem rzadkich tj. Nd3+ oraz Yb3+. Prowadzone badania opierają się na użyciu tych jonów jako sond strukturalnych poprzez zaawansowane techniki spektroskopowe.

https://www.researchgate.net/profile/Kacper-Prokop

 

mgr inż. Łukasz Duda

Jest absolwentem studiów inżynierskich i magisterskich na kierunku Inżynieria Materiałowa, specjalność Zaawansowane Materiały Funkcjonalne, na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Obecnie jest doktorantem w Kolegium Doktorskim Chemii na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii realizuje badania w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy.

Jest współautorem 5 publikacji naukowych. Brał udział w 5 projektach finansowanych przez NCN, FNP i NCBR. Od listopada 2020 r. pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii jako Młodszy Specjalista w Grupie Syntezy Zaawansowanych Materiałów. W ramach swojego doktoratu zajmuje się pracą z barwnikami organicznymi do zastosowań w fotonice. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się głównie na wytwarzaniu i charakteryzacji materiałów o kontrolowanym współczynniku załamania światła (do zastosowań jako warstwy światłowodowe), wytwarzaniu i charakteryzacji materiałów ciekłokrystalicznych oraz charakteryzacji właściwości luminescencyjnych barwników organicznych w różnych matrycach (ciekłokrystalicznych, polimerowych i zol-żelowych).

https://orcid.org/0000-0002-4184-1266

https://www.researchgate.net/profile/Lukasz-Duda-2

 

prof. dr inż. Robert Kudrawiec

Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej, specjalizujący się w fizyce ciała stałego. Kariera naukowa: mgr inż. 2000, doktor 2004, doktor habilitowany 2010, profesor 2018. Staże międzynarodowe: od lutego 2006 do maja 2007 roku jako post-doc na Uniwersytecie Stanforda, od stycznia 2012 do września 2013 roku na urlopie sabatowym w Lawrence Berkeley National Laboratory.

Od października 2017 roku związany z PORT, gdzie obecnie kieruje grupą badawczą EpiMat. Specjalizuje się w optycznych półprzewodnikach i ich zastosowaniach w urządzeniach półprzewodnikowych. Należą do nich półprzewodniki grup III-V, w tym azotki grupy III, półprzewodniki grupy IV oraz II-VI, a ostatnio także kryształy van der Waalsa i perowskity. W projekcie HYPHa zajmuje się kryształami van der Waalsa i ich integracją z falowodami na bazie krzemionki.

https://orcid.org/0000-0003-2593-9172

https://www.researchgate.net/profile/Robert-Kudrawiec

 

dr inż. Sandeep Gorantla

Doktor nauk technicznych z Technische Universität Dresden (TUD), specjalizujący się w nauce o materiałach i inżynierii, w zakresie transmisyjnej mikroskopii elektronowej nanostruktur węglowych i badań materiałowych. Kariera naukowa: autor około 56 recenzowanych publikacji naukowych (indeks H = 20) oraz rozdziałów książkowych. Pracował z różnymi układami materiałowymi, w tym tlenkami, cienkowarstwowymi filmami, nanopartykułami/nano-przewodami, nanostrukturami węglowymi 1D oraz grafenem, i posiada rozległe doświadczenie w zakresie różnych technik przygotowania próbek TEM i technik TEM. W ciągu ostatnich lat pracował jako post-doc TEM w IFW-Dresden, McMaster University, Uniwersytecie Oslo oraz w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT. Był kierownikiem indywidualnego projektu NCN Polonez-1 w latach 2017-2018 i obecnie pracuje nad projektem badawczym Norwegia-NCN, bilateralnym projektem badawczym między Norwegią a Polską z Uniwersytetem Oslo, SINTEF oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – PORT jako partnerami.

https://orcid.org/ 0000-0002-8498-3651

https://www.researchgate.net/profile/Sandeep-Gorantla

 

mgr inż. Daria Hluschenko

Absolwentka studiów inżynierskich (2014) i magisterskich (2015) w dziedzinie Elektroniki Fizycznej i Biomedycznej, specjalność: Nanotechnologia, na Sumy University of Technology (Ukraina).

Od 2019 roku jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej w dziedzinie nauk fizycznych. W latach 2017-2019 była badaczką w dwóch projektach, a od 2019 roku pracuje w projekcie HYPHa. Od 2017 roku jest zatrudniona w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, w Laboratorium Technologii Materiałowych, jako Starszy Inżynier Procesowy.

Zajmuje się produkcją struktury fotoniki planarnej (planarnego falowodu, rezonatorów pierścieniowych) oraz opracowaniem technologii przygotowania struktur planarnej, od projektowania po finalne pomiary instrumentalne.

https://orcid.org/0000-0001-8874-0924

W obszarze zainteresowań Zespołu znajdują się:

barwniki organiczne, wykazujące określone właściwości optyczne (np. zdefiniowane obszary spektralne absorpcji oraz emisji)i właściwości fizykochemiczne (np. stabilność termiczna), które można otrzymać zarówno poprzez modyfikację znanych struktur jak i syntezę nowych połączeń chemicznych. Dodatkowo Zespół posiada wiedzę w zakresie materiałów wykazujących efekt długotrwałej luminescencyjnych (tzw. „świecących w ciemności”), których zasada działania polega na uwalnianiu wcześniej pochłoniętej energii z promieniowania widzialnego lub UV po wyłączeniu źródła światła. W kręgu zainteresowań znajdują się również biologicznie aktywne związki organiczne wykazujące właściwości przeciwutleniające, przeciwmikrobiologiczne oraz przeciwnowotworowe.

 

 

materiały termochromowe czyli takie, które w sposób odwracalny lub nieodwracalny zmieniają barwę po przekroczeniu określonej temperatury. Zmiana barwy może być wynikiem polimeryzacji reaktywnych monomerów, powstania kompleksu leukobarwnik – wywoływacz lub utworzenia się kompleksu liganda organicznego z jonem metalu przejściowego. Materiały charakteryzujące się odwracalną zmianą barwy mogą być używane jako termometry informujące o aktualnej temperaturze. Natomiast materiały wykazujące nieodwracalną zmianę barwy mogą być wykorzystywane jako wskaźniki jednorazowego narażenia na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę.

 

 

– układy ciekłokrystaliczne domieszkowanie chiralnymi solami organicznymi, w których spodziewane jest przemieszczanie się jonów chiralnej domieszki wewnątrz komórki pod wpływem pola elektrycznego. Celem jest spowodowanie powstania gradientu ich lokalnego stężenia na grubości komórki, a w rezultacie poszerzenie pasma selektywnego odbicia światła. Efekt ten może być wykorzystany m.in. w przełączalnych elektrycznie lustrach i wyświetlaczach odbiciowych. Wykazano, że w układach chiralnych ciekłych kryształów, złożonych z par kwas – zasada powstaje wiązanie wodorowe lub jonowe, w zależności od różnicy pKa kwasu i zasady.

 

 

– wytwarzanie oraz charakterystyka warstw o kontrolowanym współczynniku załamania światła, w szczególności materiałów syntezowanych z wykorzystaniem procesów zol-żel oraz materiałów polimerowych. Celem jest optymalizacja procesu wytwarzania warstw o odpowiednim współczynniku załamania światła oraz grubości, co może umożliwić zastosowanie takich materiałów w układach optyki zintegrowanej m.in. jako warstwy falowodowe. Warstwy mogą stanowić także matrycę dla luminescencyjnych barwników organicznych.

 

 

– metody wytwarzania periodycznych mikro- i nanostruktur, w szczególności wytwarzanie kryształów fotonicznych (opali i odwróconych opali) metodami syntetycznymi oraz holografia optyczna, np. zapis powierzchniowych siatek dyfrakcyjnych w azopolimerach. Struktury periodyczne mogą charakteryzować się takimi właściwościami optycznymi, jak: dyfrakcja, selektywne odbicie światła (odbicie Bragga). Mogą być wykorzystywane m.in. jako sprzęgacze światła do falowodów, układy rozproszonego sprzężenia zwrotnego (z ang. DFB) do uzyskania akcji laserowej i jako elementy sensorów, opartych o właściwości optyczne materiałów.

img1

zdjęcie AFM holograficznej siatki powierzchniowej w azopolimerze

img2

zdjęcie SEM opalu PMMA

img3

zdjęcie SEM odwróconego opalu SiO2

mikro- i nanostrukturyzacja materiałów za pomocą wiązki elektronowej. Selektywna ekspozycja materiału na zogniskowaną wiązkę elektronów pozwala na jednoczesną modyfikację jego właściwości oraz wytworzenie w nim precyzyjnego wzoru w skali mikro i nano. Materiałami szczególnie interesującymi pod tym kątem są ciecze jonowe ze względu na ich unikalną kombinację właściwości fizykochemicznych, takich jak m.in. zaniedbywalna lotność, przewodność jonowa, duża stabilność termiczna i chemiczna. Potencjalne zastosowania rozwijanej metody strukturyzacji wiązką elektronową to, przykładowo, wytwarzanie komponentów dla fotoniki planarnej oraz nowe rezysty dla elektronolitografii.

 

– porowate materiały warstwowe, głównie glinokrzemiany oraz podwójne mieszane wodorotlenki. Materiały tego typu posiadają szereg specyficznych cech fizykochemicznych, które mogą być poddane modyfikacjom w celu nadania im cech funkcjonalnych, pożądanych w danym obszarze. Działania naukowe w obrębie tej tematyki skupią się na modyfikacjach oraz syntezie materiałów do zastosowań w procesach adsorpcji z fazy wodnej i gazowej, katalizy oraz wytwarzania funkcjonalnych  materiałów kompozytowych.

 

 

 

 

materiały dwuwymiarowe  czyli takie, które posiadają grubość jednej lub kilku warstw atomowych. Materiały te posiadają szczególne właściwości elektroniczne i optyczne w porównaniu z ich trójwymiarowymi odpowiednikami. W Zespole szczególnym zainteresowaniem cieszy się synteza, transfer i badania właściwości grafenu i dichalkogenków. Grafen, oprócz doskonałych właściwości elektrycznych, ma także właściwości pozwalające wykorzystać go jako warstwa antykorozyjna w urządzeniach mikroelektronicznych, interkonektach czy urządzeniach wszczepialnych. Powłoki grafenowe są wysoce nieprzepuszczalne dla gazów, cieczy i agresywnych chemikaliów. Dichalkogenki metali przejściowych (TMDC) od lat cieszą się dużym zainteresowaniem w badaniach ze względu na ich unikalne właściwości, takie jak przerwa energetyczna. Półprzewodnikowe TMDC na bazie molibdenu i wolframu z przerwami energetycznymi rozchodzącymi się od światła widzialnego do bliskiej podczerwieni mają duże możliwości zastosowania w elastycznej elektronice, optoelektronice lub jako półprzewodniki w nanoskali.

Realizowane doktoraty wdrożeniowe:

Mgr inż. Andrii Bodnar (doktorant II roku)

Temat: „Opracowanie technologii wytwarzania kontaktów omowych oraz Schottky’ego do wybranych kryształów van der Waalsa”

Doktorat realizowany we współpracy ze Szkołą Doktorską Politechniki Wrocławskiej.

Promotor: prof. dr hab. inż. Robert Kudrawiec

Mgr inż. Łukasz Duda (doktorant II roku)

Temat: „Barwniki organiczne do zastosowań w fotonice”

Doktorat realizowany we współpracy ze Szkołą Doktorską Uniwersytetu Wrocławskiego – Kolegium Doktorskim Chemii.

Promotor: dr hab. Małgorzata Guzik
Promotor pomocniczy: dr inż. Maciej Czajkowski

Mgr Maria Zdończyk (doktorantka II roku)

Temat: „Aktywne luminescencyjnie warstwy dla platform hybrydowych”

Doktorat realizowany we współpracy ze Szkołą Doktorską Uniwersytetu Wrocławskiego – Kolegium Doktorskim Chemii.

Promotor: dr hab. Joanna Cybińska
Promotor pomocniczy: dr inż. Bartłomiej Potaniec

Mgr inż. Krzysztof Lis (doktorant III roku)

Temat: „Opracowanie technologii powlekania miedzianych ścieżek i przewodów warstwami grafenu do zastosowań w elektronice”

Doktorat realizowany we współpracy ze Szkołą Doktorską Politechniki Wrocławskiej.

Promotor: prof. dr hab. inż. Grażyna Gryglewicz
Promotor: dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk

Realizowane projekty:

1. „Dwuwymiarowe kryształy Van der Waals’a na półprzewodnikach azotkowych – zoptymalizowana bramka Schottkiego do detekcji UV” (akronim projektu: Van der GaN)

Projekt finansowany z dotacji celowej Sieci Badawczej Łukasiewicz na rok 2021

Wartość projektu: 1 227 916,00 PLN

Okres realizacji: 10/08/2021 – 09/08/2023

Kierownik projektu: dr Jean-Guy Rousset

 

2. „Opracowanie technologii karbonizacji surowców organicznych przy wykorzystaniu technik mikrofalowych do wdrożenia innowacyjnego procesu produkcji węgli aktywnych” (akronim projektu: ActivC)

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wartość projektu: 2 625 369,50 PLN

Okres realizacji projektu: 01/05/2021 – 30/04/2023

Projekt realizowany w konsorcjum:

  1. Usagi Sp. z o.o. – Lider konsorcjum
  2. Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Kierownik projektu (po stronie Łukasiewicz – PORT): mgr inż. Krzysztof Lis

 

3. „Termochromowy wskaźnik wyjścia ze stanu głębokiego zamrożenia” (akronim projektu: INDICATOR)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Lider XI”

Wartość projektu: 1 493 815,00 PLN
Okres realizacji projektu: 01/01/2021 – 01/01/2024

Kierownik projektu: dr inż. Magdalena Wilk-Kozubek

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/indicator/

4. „Anodowe materiały na bazie dwuwymiarowych faz MXenes dla w pełni półprzewodnikowych baterii litowo-jonowych” (akronim projektu: 2D-SSB)

Projekt finansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014 – 2021 w ramach programu GRIEG

Wartość projektu: 6 365 125,00 PLN
Okres realizacji projektu: 02/10/2020 – 01/10/2023

Projekt realizowany w konsorcjum:

  1. Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii – Lider konsorcjum
  2. Uniwersytet w Oslo
  3. SINTEF

Kierownik projektu: dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/en/projekt/norway-grants/

5. „Hybrydowe platformy czujnikowe zintegrowanych układów fotonicznych na bazie materiałów ceramicznych i polimerowych” (akronim projektu: HYPHa)

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Wartość projektu: 13 208 000,00 PLN
Wartość projektu (po stronie Łukasiewicz – PORT): 3 499 250,00 PLN
Okres realizacji projektu: 24/10/2019 – 29/12/2022

Projekt realizowany w konsorcjum:

  1. Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii – Lider konsorcjum
  2. Politechnika Wrocławska
  3. Politechnika Śląska
  4. Politechnika Warszawska

Kierownik projektu: dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk
Lider grupy (po stronie Łukasiewicz – PORT): dr hab. Małgorzata Guzik

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/hypha/

6.  „Układy ciekłokrystaliczne jako źródła elektrycznie przestrajanego białego światła laserowego” (akronim projektu: White Lasing)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu „OPUS 16”

Wartość projektu: 1 406 000,00 PLN
Wartość projektu (po stronie Łukasiewicz – PORT): 688 800,00 PLN
Okres realizacji projektu: 08/07/2019 – 07/07/2022

Projekt realizowany w konsorcjum:

  1. Politechnika Wrocławska – Lider konsorcjum
  2. Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Kierownik projektu: dr hab. inż. Jarosław Myśliwiec
Kierownik projektu (po stronie Łukasiewicz – PORT): dr hab. Joanna Cybińska

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/white-lasing/

7. „Opracowanie technologii wytwarzania pasywnych systemów anty-oblodzeniowych w postaci innowacyjnych powłok superhydrofobowych na bazie nanokompozytów żywic epoksydowych” (akronim projektu: ICE)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Lider IX”

Wartość projektu: 1 199 825,00 PLN
Okres realizacji projektu: 01/01/2019 – 31/12/2021

Kierownik projektu: dr Jacek Marczak

https://port.lukasiewicz.gov.pl/projekt/ice/

Zakończone projekty:

1. „Projektowanie i otrzymywanie heterometalicznych klastrów molekularnych. Badania ich właściwości katalitycznych i transformacji do nowych nanomateriałów” (akronim projektu: Klastery)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu „OPUS 15”

Wartość projektu: 1 462 800, 00 PLN
Okres realizacji projektu: 21/03/2019 – 30/04/2021

Kierownik projektu: prof. dr hab. Piotr Ludwik Sobota

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/klastery/

2. „Opracowanie innowacyjnej technologii personalizacji poliwęglanowych blankietów państwowych dokumentów” (akronim projektu: LaserMark)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 8/2016

Wartość projektu: 7 850 000,00 PLN
Wartość projektu (po stronie ŁUKASIEWICZ – PORT): 3 499 625,00 PLN
Okres realizacji projektu: 15/12/2016 – 14/12/2020

Projekt realizowany w konsorcjum:

  1. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S. A. – Lider konsorcjum
  2. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o. o.

Kierownik projektu (po stronie WCB EIT+): dr inż. Tomasz Baraniecki

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/lasermark/

3. „Wytwarzanie i charakterystyka nowych materiałów ciekłokrystalicznych zawierających chiralne związki jonowe do zastosowania w modulatorach światła” (akronim projektu: CILC)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu „SONATA 11”

Wartość projektu: 278 800,00 PLN
Okres realizacji projektu: 20/01/2017 – 19/01/2020

Kierownik projektu: dr inż. Maciej Czajkowski

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/cilc/

4. „Wytwarzanie i optymalizacja komponentów fotonicznych za pomocą wiązki elektronowej i jonowej poprzez polimeryzację cieczy jonowych” (akronim projektu: FACILE)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu „OPUS 10”

Wartość projektu: 1 326 700,00 PLN
Wartość projektu (po stronie Łukasiewicz – PORT): 624 200,00  PLN
Okres realizacji projektu: 24/10/2016 – 23/04/2020

Projekt realizowany w konsorcjum:

  1. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o. – Lider konsorcjum
  2. Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Kierownik projektu: dr inż. Katarzyna Komorowska

https://www.port.lukasiewicz.gov.pl/pl/projekt/facile/

5. „Synteza nowych związków organicznych do zastosowania w przyjaznych środowisku dwukomponentowych chemicznych świetlikach” (akronim projektu: GLOW)

Projekt finansowany z dotacji statutowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2018

Wartość projektu: 108 800,00 PLN
Okres realizacji projektu: 03/12/2018 – 15/12/2019

Kierownik projektu: dr inż. Marcin Skoreński

6. „Kompozyty polimerowe o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych do zastosowań w przemyśle meblarskim” (akronim projektu: AntiBac)

Projekt finansowany z dotacji statutowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2018

Wartość projektu: 140 400,00 PLN
Okres realizacji projektu: 03/12/2018 – 13/12/2019

Kierownik projektu: dr inż. Marta Fiedot-Toboła

2021

1. Duda, Ł.; Potaniec, B.; Czajkowski, M.; Fiedot-Toboła, M.; Palewicz, M.; Zdończyk, M.; Madej, A.; Cybińska, J. Studies of intermolecular proton transfer, its influence on the liquid crystal properties and electrically-driven transport of chiral ions in mixtures of chiral liquid crystalline 4-phenylpyridine derivative and organic acids of various strength. J. Mol. Liq. 2021, 336, art. no. 116455. DOI: 10.1016/j.molliq.2021.116455

2. Fiedot-Toboła, M.; Dmochowska, A.; Jędrzejewski, R.; Stawiński, W.; Kryszak, B.; Cybińska, J. Pectin-organophilized ZnO nanoparticles as sustainable fillers for high-density polyethylene composites. Int. J. Biol. Macromol. 2021, 182, 1832–1842. DOI: 10.1016/j.ijbiomac.2021.05.133

3. Fiedot-Toboła, M.; Dmochowska, A.; Potaniec, B.; Czajkowska, J.; Jędrzejewski, R.; Wilk-Kozubek, M.; Carolak, E.; Cybińska, J. Gallic Acid Based Black Tea Extract as a Stabilizing Agent in ZnO Particles Green Synthesis. Nanomaterials, 2021, 11 (7), art. no. 1816. DOI: 10.3390/nano11071816

4. Kowal, D.; Rola, K.; Cybinska, J.; Skorenski, M.; Zajac, A.; Szpecht, A.; Smiglak, M.; Drobczynski, S.; Ciesiolkiewicz, K.; Komorowska, K. Fluorescent ionic liquid micro reservoirs fabricated by dual-step E-beam patterning. Mater. Res. Bull. 2021, 142, art. no. 111434. DOI: 10.1016/j.materresbull.2021.111434

5. Pawłów, J.; Prokop, K.A.; Guzik, M.; Guyot, Y.; Boulon, G.; Cybińska, J. Nano/micro -powders of Nd3+-doped YPO4 and LuPO4 under structural and spectroscopic studies. An abnormal temporal behavior of f-f photoluminescence. J. Lumin. 2021, 236, art. no. 117997. DOI: 10.1016/j.jlumin.2021.117997

6. Podstawczyk, D.; Nizioł, M.; Szymczyk-Ziółkowska, P.; Fiedot-Toboła, M. Development of Thermoinks for 4D Direct Printing of Temperature-Induced Self-Rolling Hydrogel Actuators. Adv. Funct. Mater. 2021, 31 (15), art. no. 2009664. DOI: 10.1002/adfm.202009664

7. Rola, K.; Zając A.; Szpecht A.; Kowal D.; Cybińska J.; Śmiglak M.; Komorowska K. Interaction of electron beam with ionic liquids and its application for micropatterning. Eur. Polym. J. 2021, 156, art. no. 110615. DOI: 10.1016/j.eurpolymj.2021.110615

8. Stawiński, W.; Wal, K.; Rutkowski, P. Microbial Degradation of Polymers, Recent Advances, in: Microbial Degradation; Inamuddin; Ahmed, M.I.; Prasad, R., Eds.; Springer, 19–46, 2021. DOI: 10.1007/978-981-16-0518-5_2

2020

9. Babizhetskyy, V.; Levytskyy, V.; Smetana, V.; Wilk-Kozubek, M.; Tsisar, O.; Piskach, L.; Parasyuk, O.; Mudring, A.-V. New cation-disordered quaternary selenides Tl2Ga2TtSe6 (Tt=Ge, Sn). Z. Naturforsch. Sect. B J. Chem. Sci. 2020, 75 (1), 135–142. DOI: 10.1515/znb-2019-0169

10. Bastrzyk, A.; Fiedot-Toboła, M.; Maniak, H.; Polowczyk, I.; Płaza, G. Surfactin as a green agent controlling the growth of porous calcite microstructures. Int. J. Mol. Sci. 2020, 21 (15), art. no. 5526, 1–15. DOI: 10.3390/ijms21155526

11. Dmochowska, A.; Czajkowska, J.; Jędrzejewski, R.; Stawiński, W.; Migdał, P.; Fiedot-Toboła, M. Pectin based banana peel extract as a stabilizing agent in zinc oxide nanoparticles synthesis. Int. J. Biol. Macromol. 2020, 165, 1581–1592. DOI: 10.1016/j.ijbiomac.2020.10.042

12. Fiedot-Toboła, M.; Suchorska-Woźniak, P.; Startek, K.; Rac-Rumijowska, O.; Szukiewicz, R.; Kwoka, M.; Teterycz, H. Correlation between microstructure and chemical composition of zinc oxide gas sensor layers and their gas-sensitive properties in chlorine atmosphere. Sensors (Switzerland), 2020, 20 (23), art. no. 6951, 1–17. DOI: 10.3390/s20236951

13. Frydrych, R.; Lis, T.; Bury, W.; Cybińska, J.; Stȩpień, M. Feeding a Molecular Squid: A Pliable Nanocarbon Receptor for Electron-Poor Aromatics. J. Am. Chem. Soc. 2020, 142 (36), 15604–15613. DOI: 10.1021/jacs.0c07956

14. Juraszek, J.; Rola, K.; Daszkiewicz, M.; Samsel-Czekała, M.; Cichorek, T.; Henkie, Z. Crystal growth, low-temperature specific heat, and electronic structure of the filled skutterudite compound ThOs4As12. Philos. Mag. 2020, 100 (10), 1355–1366. DOI: 10.1080/14786435.2020.1727037

15. Kozłowska, J.; Potaniec, B.; Anioł, M. Biotransformation of hydroxychalcones as a method of obtaining novel and unpredictable products using whole cells of bacteria. Catalysts, 2020, 10 (10), art. no. 1167, 1–11. DOI: 10.3390/catal10101167

16. Kumar, S.; Maurya, Y.K.; Kang, S.; Chmielewski, P.; Lis, T.; Cybińska, J.; Kim, D.; Stȩpień, M. Porphyrin-Ryleneimide Hybrids: Tuning of Visible and Near-Infrared Absorption by Chromophore Desymmetrization. Org. Lett. 2020, 22 (18), 7202–7207. DOI: 10.1021/acs.orglett.0c02544

17. Moshniaha, L.; Żyła-Karwowska, M.; Chmielewski, P.J.; Lis, T.; Cybińska, J.; Gońka, E.; Oschwald, J.; Drewello, T.; Rivero, S.M.; Casado, J.; Stȩpień, M. Aromatic Nanosandwich Obtained by σ-Dimerization of a Nanographenoid π-Radical. J. Am. Chem. Soc. 2020, 142 (7), 3626–3635. DOI: 10.1021/jacs.9b13942

18. Petrus, R.; Chomiak, K.; Utko, J.; Wilk-Kozubek, M.; Lis, T.; Cybińska, J.; Sobota, P. Convenient Route to Heterometallic Group 4-Zinc Precursors for Binary Oxide Nanomaterials. Inorg. Chem. 2020, 59 (12), 8108–8120. DOI: 10.1021/acs.inorgchem.0c00399

19. Renier, O.; Bousrez, G.; Stappert, K.; Wilk-Kozubek, M.; Adranno, B.; Pei, H.; Spielberg, E.T.; Smetana, V.; Mudring, A.-V. Photoisomerization and Mesophase Formation in Azo-Ionic Liquids. Cryst. Growth Des. 2020, 20 (1), 214–225. DOI: 10.1021/acs.cgd.9b01018

20. Stawiński, W. Green Solvents for Environmental Remediation, in: Liquid Polymers for Environmental Remediation; Inamuddin; Boddula, R.; Assiri, A., Eds.; Elsevier, 67–88, 2020. DOI: 10.1016/B978-0-12-821884-6.00010-3

21. Wal, K.; Stawiński, W.; Dmochowska, A. Maleic Anhydride Antimicrobial Polymers, in: Advanced Antimicrobial Materials and Applications; Inamuddin; Ahmed, M.I.; Prasad, R., Eds.; Springer, 171–192, 2020. DOI: 10.1007/978-981-15-7098-8_7

2019

22. Abdelhamid, H.N.; Wilk-Kozubek, M.; El-Zohry, A.M.; Bermejo Gómez, A.; Valiente, A.; Martín-Matute, B.; Mudring, A.-V.; Zou, X. Luminescence properties of a family of lanthanide metal-organic frameworks. Microporous Mesoporous Mater. 2019, 279, 400–406. DOI: 10.1016/j.micromeso.2019.01.024

23. Bastrzyk, A.; Fiedot-Toboła, M.; Polowczyk, I.; Legawiec, K.; Płaza, G. Effect of a lipopeptide biosurfactant on the precipitation of calcium carbonate. Colloids Surf. B: Biointerfaces, 2019, 174, 145–152. DOI: 10.1016/j.colsurfb.2018.11.009

24. Bukowczan, A.; Hebda, E.; Czajkowski, M.; Pielichowski, K. The synthesis and properties of liquid crystalline polyurethanes, chemically modified by polyhedral oligomericsilsesquioxanes. Molecules, 2019, 24 (22), art. no. 4013. DOI: 10.3390/molecules24224013

25. Chand, D.; Wilk-Kozubek, M.; Smetana, V.; Mudring, A.-V. Alternative to the Popular Imidazolium Ionic Liquids: 1,2,4-Triazolium Ionic Liquids with Enhanced Thermal and Chemical Stability. ACS Sustainable Chem. Eng. 2019, 7 (19), 15995–16006. DOI: 10.1021/acssuschemeng.9b02437

26. Duda, Ł.; Czajkowski, M.; Potaniec, B.; Vaňkátová, P. Helical twisting power and compatibility in twisted nematic phase of new chiral liquid crystalline dopants with various liquid crystalline matrices. Liq. Cryst. 2019, 46 (12), 1769–1779. DOI: 10.1080/02678292.2019.1599454

27. Karbownik, I.; Rac-Rumijowska, O.; Fiedot-Toboła, M.; Rybicki, T.; Teterycz, H. The preparation and characterization of polyacrylonitrile-polyaniline (PAN/PANI) fibers. Mater. 2019, 12 (4), art. no. 664. DOI: 10.3390/ma12040664

28. Kozłowska, J.; Potaniec, B.; Baczyńska, D.; Zarowska, B.; Anioł, M. Synthesis and biological evaluation of novel aminochalcones as potential anticancer and antimicrobial agents. Molecules, 2019, 24 (22), art. no. 4129. DOI: 10.3390/molecules24224129

29. Navakouski, M.; Zhylitskaya, H.; Chmielewski, P.J.; Lis, T.; Cybińska, J.; Stępień, M. Stereocontrolled Synthesis of Chiral Heteroaromatic Propellers with Small Optical Bandgaps. Angew. Chem. Int. Ed. 2019, 58 (15), 4929–4933. DOI: 10.1002/anie.201900175

30. Rac-Rumijowska, O.; Maliszewska, I.; Fiedot-Toboła, M.; Karbownik, I.; Teterycz, H. Multifunctional nanocomposite cellulose fibers doped in situ with silver nanoparticles. Polym. 2019, 11 (3), art. no. 562. DOI: 10.3390/polym11030562

31. Rola, K.; Zajac, A.; Cybińska, J.; Smiglak, M.; Komorowska, K. Polymerizable ionic liquids for microstructures fabrication. Proc. SPIE Int. Soc. Opt. Eng. 2019, 10915, art. no. 109151E. DOI: 10.1117/12.2509680

32. Rola, K.; Zajac, A.; Czajkowski, M.; Fiedot-Tobola, M.; Szpecht, A.; Cybinska, J.; Smiglak, M.; Komorowska, K. Electron Beam Patterning of Polymerizable Ionic Liquid Films for Application in Photonics. Langmuir, 2019, 35 (37), 11968–11978. DOI: 10.1021/acs.langmuir.9b00759

33. Rola, K.; Zając, A.; Czajkowski, M.; Szpecht, A.; Zdończyk, M.; Śmiglak, M.; Cybińska, J.; Komorowska, K. Ionic liquids for active photonics components fabrication. Opt. Mater. 2019, 89, 106–111. DOI: 10.1016/j.optmat.2019.01.003

34. Senthilkumar, K.; Kondratowicz, M.; Lis, T.; Chmielewski, P.J.; Cybińska, J.; Zafra, J.L.; Casado, J.; Vives, T.; Crassous, J.; Favereau, L.; Stȩpień, M. Lemniscular [16]Cycloparaphenylene: A Radially Conjugated Figure-Eight Aromatic Molecule. J. Am. Chem. Soc. 2019, 141 (18), 7421–7427. DOI: 10.1021/jacs.9b01797

35. Silva, A.; Stawiński, W.; Romacho, J.; Santos, L.H.M.L.M.; Figueiredo, S.A.; Freitas, O.M.; Delerue-Matos, C. Adsorption of Fluoxetine and Venlafaxine onto the Marine Seaweed Bifurcaria bifurcate. Environ. Eng. Sci. 2019, 36 (5), 573–582. DOI: 10.1089/ees.2018.0332

36. Smetana, V.; Wilk-Kozubek, M.; Mudring, A.-V. Active-Transition-Metal Tellurides: Through Crystal Structures to Physical Properties. Cryst. Growth Des. 2019, 19 (9), 5429–5440. DOI: 10.1021/acs.cgd.8b01582

37. Wang, G.; Valldor, M.; Dorn, K.V.; Wilk-Kozubek, M.; Smetana, V.; Mudring, A.-V. Ionothermal Synthesis Enables Access to 3D Open Framework Manganese Phosphates Containing Extra-Large 18-Ring Channels. Chem. Mater. 2019, 31 (18), 7329–7339. DOI: 10.1021/acs.chemmater.9b01935

38. Wang, G.; Valldor, M.; Siebeneichler, S.; Wilk-Kozubek, M.; Smetana, V.; Mudring, A.-V. Ionothermal Synthesis, Structures, and Magnetism of Three New Open Framework Iron Halide-Phosphates. Inorg. Chem. 2019, 58 (19), 13203–13212. DOI: 10.1021/acs.inorgchem.9b02028

39. Zajac, A.; Szpecht, A.; Zielinski, D.; Rola, K.; Hoppe, J.; Komorowska, K.; Smiglak, M. Synthesis and characterization of potentially polymerizable amine-derived ionic liquids bearing 4-vinylbenzyl group. J. Mol. Liq. 2019, 283, 427–439. DOI: 10.1016/j.molliq.2019.03.061

2018

40. Prodius, D., Wilk-Kozubek, M., Mudring, A.-V. Synthesis, structural characterization and luminescence properties of 1-carboxymethyl-3-ethylimidazolium chloride. Acta Crystallogr., C Struct. Chem. 2018, 74, 653–658. DOI: 10.1107/S2053229618005272

41. Rac-Rumijowska, O.; Fiedot-Tobola, M.; Karbownik, I.; Teterycz, H. Influence of Bulk Silver Nanoparticles on Surface Layer Properties in Nanocomposite Cellulose Fibers. Proc. Int. Spring Semin. Electron. Technol. 2018, art. no. 8443676. DOI: 10.1109/ISSE.2018.8443676

42. Rola, K.; Zajac, A.; Czajkowski, M.; Cybinska, J.; Martynkien, T.; Smiglak, M.; Komorowska, K. Ionic liquids – A novel material for planar photonics. Nanotechnology, 2018, 29 (47), art. no. 475202. DOI: 10.1088/1361-6528/aae01e

43. Zeler, J.; Cybińska, J.; Zych, E. Luminescence properties of translucent nano- and micro-crystalline LuPO4:Ce3+ films in the 20–700 K range of temperatures.  J. Lumin. 2018, 200, 50–58. DOI: 10.1016/j.jlumin.2018.04.008

44. Żyła-Karwowska, M.; Moshniaha, L.; Hong, Y.; Zhylitskaya, H.; Cybińska, J.; Chmielewski, P.J.; Lis, T.; Kim, D.; Stępień, M. Electron-Deficient Bipyrrole Boomerangs: Bright Fluorophores Obtained via Double C−H Bond Activation. Chem. Eur. J. 2018, 24 (29), 7525–7530. DOI: 10.1002/chem.201801199

2017

45. Cybinska, J.; Guzik, M.; Lorbeer, C.; Zych, E.; Guyot, Y.; Boulon, G.; Mudring, A.-V. Design of LaPO4:Nd3+ materials by using ionic liquids. Opt. Mater. 2017, 63, 76–87. DOI: 10.1016/j.optmat.2016.09.025

46. Cybinska, J.; Lorbeer, C.; Zych, E.; Mudring, A.-V. Ionic liquid supported synthesis of nano-sized rare earth doped phosphates. J. Lumin. 2017, 189, 99–112. DOI: 10.1016/j.jlumin.2017.02.033

47. Czajkowski, M.; Klajn, J.; Cybińska, J.; Feder-Kubis, J.; Komorowska, K. Cholesteric gratings induced by electric field in mixtures of liquid crystal and novel chiral ionic liquid. Liq. Cryst. 2017, 44 (5), 911–923. DOI: 10.1080/02678292.2016.1254825

48. Li, M.; Smetana, V.; Wilk-Kozubek, M.; Mudryk, Y.; Alammar, T.; Pecharsky, V.K.; Mudring, A.-V. Open-Framework Manganese(II) and Cobalt(II) Borophosphates with Helical Chains: Structures, Magnetic, and Luminescent Properties. Inorg. Chem. 2017, 56 (18), 11104–11112. DOI: 10.1021/acs.inorgchem.7b01423

49. Prodius, D.; Smetana, V.; Steinberg, S.; Wilk-Kozubek, M.; Mudryk, Y.; Pecharsky, V.K.; Mudring, A.-V. Breaking the paradigm: record quindecim charged magnetic ionic liquids. Mater. Horiz. 2017, 4, 217–221. DOI: 10.1039/c6mh00468g

50. Wilk-Kozubek, M.; Jarzembska, K.N.; Janczak, J.; Videnova-Adrabinska, V. Synthesis, structural characterization and computational studies of catena-poly[chlorido[μ3-(pyridin-1-ium-3-yl)phosphonato-κ3O:O′:O′′]zinc(II)]. Acta Crystallogr., C Struct. Chem. 2017, 73 (5), 363–368. DOI: 10.1107/S2053229617004478

2016

51. Cybińska, J.; Woźniak, M.; Mudring, A.-V.; Zych, E. Controllable synthesis of nanoscale YPO4:Eu3+ in ionic liquid. J. Lumin. 2016, 169, 868–873. DOI: 10.1016/j.jlumin.2015.07.008

52. Czajkowski, M.; Cybińska, J.; Woźniak, M.; Słupski, P.; Nikodem, M.; Granek, F.; Komorowska, K. Incorporation of luminescent semiconductor nanoparticles into liquid crystal matrix. J. Lumin. 2016, 169, 850–856. DOI: 10.1016/j.jlumin.2015.08.011

53. Zeler, J.; Cybińska, J.; Zych, E. A new photoluminescent feature in LuPO4:Eu thermoluminescent sintered materials. RSC Adv. 2016, 6 (63), 57920–57928. DOI: 10.1039/c6ra09588g

54. Zhylitskaya, H.; Cybińska, J.; Chmielewski, P.; Lis, T.; Stȩpień, M. Bandgap Engineering in π-Extended Pyrroles. A Modular Approach to Electron-Deficient Chromophores with Multi-Redox Activity. J. Am. Chem. Soc. 2016, 138 (35), 11390–11398. DOI: 10.1021/jacs.6b07826

55. Zych, E.; Kulesza, D.; Zeler, J.; Cybińska, J.; Fiaczyk, K.; Wiatrowska, A. SrS:Ce and LuPO4:Eu sintered ceramics: Old phosphors with new functionalities. ECS J. Solid State Sci. Technol. 2016, 5 (1), R3078–R3088. DOI: 10.1149/2.0101601jss

56. Zyła, M.; Gońka, E.; Chmielewski, P.J.; Cybińska, J.; Stępień, M. Synthesis of a peripherally conjugated 5-6-7 nanographene. Chem. Sci. 2016, 7 (1), 286–294. DOI: 10.1039/c5sc03280f

57. Żyła-Karwowska, M.; Zhylitskaya, H.; Cybińska, J.; Lis, T.; Chmielewski, P.J.; Stępień, M. An Electron-Deficient Azacoronene Obtained by Radial π Extension. Angew. Chem. Int. Ed. 2016, 55 (47), 14658–14662. DOI: 10.1002/anie.201608400

Dr hab. Małgorzata Guzik

  • Stypendium wyjazdowe w ramach Programu im. Bekkera 2020, przyznane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA)

Dr inż. Maciej Czajkowski

  • Nagroda za drugie miejsce w konkursie na najlepszą pracę doktorską w dziedzinie ciekłych kryształów w okresie 16.07.2014-15.07.2016 r., przyznana przez Polskie Towarzystwo Ciekłokrystaliczne

Dr inż. Bartłomiej Potaniec

  • Złoty medal w konkursie “International Warsaw Invention Show IWIS 2019”, organizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Warszawa, 16.10.2019
  • Wyróżnienie w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”, organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską, Kielce, 06.02.2019

Mgr inż. Łukasz Duda

  • Stypendium Rektora Politechniki Wrocławskiej za wysoką średnią ocen oraz osiągniecia, przyznane w semestrach: zimowym 2018/2019, letnim 2018/2019 oraz zimowym 2019/2020
  • Stypendium z własnego funduszu stypendialnego Politechniki Wrocławskiej za wyniki w nauce, przyznane w semestrze letnim 2018/2019
  • 8 miejsce w rankingu na 10 najlepszych absolwentów studiów magisterskich Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2019/2020

Mgr Maria Zdończyk

  • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe (przyznane w roku akademickim 2019/2020)
  • Stypendium Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2019/2020

Mgr Kacper Prokop

  • Laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Studencki Nobel 2021”, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów w kategorii Nauki Przyrodnicze i Energetyka, Warszawa, 2021
  • Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe (przyznane w roku akademickim 2020/2021)
  • Stypendium Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2019/2020 oraz 2020/2021
  • Finalista „Złotego Medalu Chemii”, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN na najlepsza pracę licencjacką w dziedzinie chemii, Warszawa, Polska, 2019