Centrum Diagnostyki Populacyjnej

Centrum Diagnostyki Populacyjnej Łukasiewicz – PORT to pierwszy tego rodzaju ośrodek w Polsce. Jego celem jest prowadzenie badań w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla szeregu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych.

Centrum Diagnostyki Populacyjnej znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa biomedycznego społeczeństwa. Prowadzone w nim badania nad patogenami wywołującymi choroby zakaźne (np. SARS-CoV-2, AH1N1, SARS) umożliwią podjęcie natychmiastowych działań w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Częścią centrum będzie laboratorium szybkiego reagowania epidemiologicznego w standardzie BSL-3 – pierwsze w zachodniej Polsce i jedno z zaledwie kilku w całym kraju.Będzie się ono odznaczało jedną z najwyższych klas bezpieczeństwa biologicznego dającą możliwość pracy z drobnoustrojami różnych grup ryzyka.

W obszarze zainteresowań CDP znajdują się również choroby cywilizacyjne takie jak choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca czy otyłość.

Nasze badania są związane z molekularnymi kodami kreskowymi, które są molekularnymi znacznikami umożliwiającymi prowadzenie badań z rozdzielczością pojedynczych wirusów. W połączeniu z modelowaniem in silico oraz podejściami opartymi na sztucznej inteligencji, badamy mechanistyczne interakcje między wirusami, takimi jak HIV-1 i SARS-CoV-2, a genomem gospodarza.

Dowiedz się więcej >>

Grupa Badawcza Bioinżynierii realizuje interdyscyplinarne badania w zakresie nauk biologicznych i nanotechnologii. Mamy doświadczenie w takich dziedzinach jak biochemia, chemia biologiczna, inżynieria genetyczna, immunologia, a także w niektórych obszarach mikrobiologii.

Dowiedz się więcej >>