Ogrody Doświadczeń

Niepowtarzalna przestrzeń wrocławskiego Kampusu Pracze, zabytkowe budynki otoczone zielenią i nowoczesne laboratoria… W tak wyjątkowym otoczeniu znajduje się miejsce od lat związane z poznawaniem i odkrywaniem – ogród żyjący własnym życiem nieopodal zgiełku miasta i pracy naukowej instytutu badawczego Łukasiewicz – PORT.

Ogrody Doświadczeń Łukasiewicz – PORT, jak na ogrody przystało, powstały z myślą o obserwowaniu, poznawaniu i odkrywaniu. Mają zachęcać do pogłębiania wiedzy i eksplorowania. Chcemy stworzyć przestrzeń wtajemniczania, współpracy, wymiany myśli i doświadczeń, łączącą środowiska i pokolenia. Bazując na historii miejsca, jego szkolnej tradycji, dydaktycznej działalności dawnego Humanitarium oraz wykorzystując naturalne walory Kampusu Pracze, przygotowujemy strefę popularyzacji nauki i pozaszkolnych form edukacji. Program Ogrodów Doświadczeń będzie angażować młodszych i starszych w myśl słów: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj, a zrozumiem i nauczę się.”

Zaangażować dzieci, młodzież i dorosłych w odkrywanie tajników wiedzy, obserwowanie, analizowanie i wyciąganie wniosków, to nie lada wyzwanie. Proponując wybrane zagadnienia z biologii, chemii, fizyki, ekologii i nauk pokrewnych, pragniemy wszystkich naszych Gości zainspirować, a także zburzyć mur między nauką a codziennym życiem. Będziemy pokazywać ludzką stronę badań naukowych i ich dla nas znaczenie. Liczymy, że zainteresowanie nauką i wspólne eksperymentowanie połączy w Ogrodach Doświadczeń pokolenia: Dziadków, Rodziców i Dzieci, stworzy platformę współpracy różnych środowisk. Przyczyni się również do pokazania młodzieży dróg naukowego i zawodowego rozwoju oraz budowania społeczeństwa opartego na wiedzy.

Aktualna oferta Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń jest skierowana przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich. Bloki zajęć tematycznych oraz sesje badawcze pozwolą na poznanie wybranych zagadnień, utrwalą i poszerzą zdobytą w szkołach wiedzę, a przede wszystkim umożliwią samodzielne doświadczanie w laboratoriach edukacyjnych. Podstawy wiedzy teoretycznej, przygotowanie stanowiska i zasady bezpiecznej pracy w laboratorium, sprzęty, odczynniki, preparaty, eksperymenty, analiza i wnioski, to tylko niektóre z elementów zajęć warsztatowych. W opracowaniu jest wiele tematów, m.in. „Poznajemy układ krwionośny – sekcja serca”, „Chemia w kuchni”, „Kwaśne laboratorium”. Praktyczne podejście do omawianych tematów – nauka przez doświadczenia – ma uczyć i bawić, pomagać w odkrywaniu możliwości i predyspozycji młodych uczestników, a przy tym pozostawić w ich pamięci niezapomniane przeżycia i chęć powrotu na Kampus Pracze.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć edukacyjnych i kontaktu.