Warsztaty edukacyjne

Wejście do świata nauki

Żelkowy plastik

Czy galaretowatą substancję można przekształcić w ciało stałe? Każdy wie, czym jest żelatyna, ale nie każdy zna agar-agar. Uczestnicy warsztatów nie tylko dowiedzą się więcej o tych substancjach, ale także samodzielnie wykonają z nich plastik. W ten sposób poznają ekologiczne alternatywy dla tworzyw sztucznych i zdobędą nowa wiedzę na temat ochrony środowiska naturalnego.

Grupa wiekowa: uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych
Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób
Czas trwania warsztatów: 60 min.

Cena: 15 zł osoba

Płynna wieża

Co to jest ciecz? Czy wszystkie ciecze można ze sobą łączyć? Na zajęciach zadamy wiele pytań i „zanurkujemy” w głąb różnych płynów. Uczestnicy przekonają się, że ciecz cieczy nie równa, a dzięki doświadczeniom dowiedzą się, jak różne płyny zachowują się w swoim towarzystwie. Na zakończenie warsztatów stworzymy… płynną wieżę!

Grupa wiekowa: uczniowie klas 3-8 szkoły podstawowej
Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób
Czas trwania warsztatów: 60 min.

Cena: 15 zł osoba

W krainie wulkanów

Na zajęciach sprawdzimy, co wiemy o wulkanach: które są aktywne, a które uśpione i czy należy się ich obawiać. Młodzi odkrywcy dowiedzą się, jak zbudowana jest Ziemia i czy lawa może być zimna. Na zakończenie każdy uczestnik skonstruuje swój własny wulkan i spowoduje jego erupcję. Będziemy mieszać, dodawać, eksperymentować – dobra zabawa gwarantowana!

Grupa wiekowa:
– dzieci w wieku przedszkolnym (od 5 lat)
– uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej
Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób
Czas trwania warsztatów: 45 min.

Cena: 15 zł osoba

Krzyżówka chemiczna

Praca naukowca przypomina czasami rozwiązywanie łamigłówek. Przekonają się o tym uczestnicy warsztatów „Krzyżówka chemiczna”. Tematem zajęć są reakcje jonowe w roztworach wodnych kwasów, zasad i soli. Młodzi naukowcy będą samodzielnie wykonywać analizy obejmujące różnego typu reakcje: strącania i roztwarzania osadów,  wydzielania gazów, reakcje redoks oraz kompleksowania. Dokonają również samodzielnie identyfikacji kilku roztworów związków otrzymanych w probówkach (tzw. krzyżówka chemiczna). Następnie czekać na nich będzie prawdziwe naukowe wyzwanie. Pracując w parach, otrzymają kilka probówek zawierających związki chemiczne. Mając informację, jakie są to związki, nie będą wiedzieli, który z nich znajduje się w której probówce. Ich zadaniem będzie ustalenie tego w drodze przeprowadzanych reakcji chemicznych i obserwacji ich wyników. Każdą reakcję zapiszą w postaci równania chemicznego, a rozwiązaną w ten sposób krzyżówkę sprawdzi asystent prowadzący zajęcia.

Grupa wiekowa: uczniowie szkół średnich
Liczba uczestników: maksymalnie 15 osób
Czas trwania warsztatów: 5 godz.

Cena: bezpłatne zajęcia

Świat pod mikroskopem

Zapraszamy do fascynującego świata w skali makro! Uczestnicy zajęć będą mieli okazję pracować z mikroskopem biologicznym – urządzeniem służącym do uzyskiwania silnie powiększonych obrazów małych przedmiotów. Dzięki niemu zobaczą to, czego nie można dostrzec gołym okiem. Przyjrzą się m.in. budowie sierści myszy, zająca i psa oraz przekonają się, czy odnóże pszczoły różni się od odnóża muchy.

Grupa wiekowa: uczniowie szkoły średniej
Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób
Czas trwania warsztatów: 60 min.

Cena: 15 zł osoba

Kolorowe doświadczenia

Uczestnicy zajęć przeżyją wspaniałą przygodę w laboratorium pełnym kolorów. Dowiedzą się, czym jest zjawisko napięcia powierzchniowego oraz poznają bliżej nartnika. Wspólnie sprawdzimy, czy cukierki zawierają dużo barwników,, jak działa płyn do mycia naczyń i co to jest reakcja zobojętniania. Rozwiązania tych i innych naukowych zagadek czekają w naszym laboratorium!

Grupa wiekowa: dzieci w wieku przedszkolnym
od 5 roku życia, uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej
Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób
Czas trwania warsztatów: 45 min.

Cena: 15 zł osoba

Program partnerski OSRAM

Naturalne wskaźniki pH

Co to jest pH i jakie mogą być jego naturalne wskaźniki? Te zagadnienia zgłębiać będą uczestnicy naszych warsztatów. Podczas zajęć poznają skalę pH, czyli ilościową skalę kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Przekonają się, że zmiana odczynu środowiska powoduje zmianę barwy nie tylko związków używanych w laboratoriach jako wskaźniki, ale także wielu substancji występujących w produktach naturalnych.. Przyjrzymy się również spektrofotometrii czyli technice pomiarowej polegającej na ilościowym pomiarze transmisji lub odbicia światła przez próbkę. Podczas zajęć będziemy używać szkła laboratoryjnego oraz profesjonalnych sprzętów laboratoryjnych!

Grupa wiekowa: uczniowie szkół średnich
Liczba uczestników: maksymalnie 15 osób
Czas trwania zajęć: 5 godz.

Cena: bezpłatne zajęcia