Nowa Rada Instytutu – pozytywna ocena planów Łukasiewicz – PORT na 2025 rok
Piątkowe posiedzenie Rady Instytutu, po raz pierwszy spotykającej się w nowym składzie, przyniosło decyzje w kluczowych dla Łukasiewicz – PORT sprawach. Rada pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Jarosława Bosego na dyrektora instytutu, zaakceptowała kierunki naszej naukowej aktywności i pozytywnie zaopiniowała projekty planów pracy (w tym finansowy) na nadchodzący rok. Obrady prowadził wybrany na początku posiedzenia przewodniczący – członkowie rady powierzyli tę funkcję prof. Adamowi Maciejczykowi.
Warto przypomnieć, że ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz z 2019 roku precyzyjnie określa zadania i formalne ramy funkcjonowania obu organów instytutów wchodzących w jej skład, czyli dyrektorów i rad instytutów, a statuty poszczególnych jednostek je doprecyzowują.
Aktualnie Rada Instytutu Łukasiewicz – PORT ma 11 członków, w tym jednego pracownika naszego instytutu, w którego wyborze, zgodnie ze statutem instytutu, mają prawo uczestniczyć wszyscy pracownicy. Od grudnia 2023 roku jest nim dr Krzysztof Czyż, kierujący Laboratorium Technologii Materiałowych (Tech-Lab).
Pozostali członkowie rady powoływani są przez prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz na wniosek dyrektora. Prof. Jarosław Bosy, dyrektor PORT, podkreśla jednak, że rada nie jest ciałem wspierającym dyrektora: – To jest rada instytutu, dlatego prowadziliśmy wewnętrzne konsultacje, z każdym z centrów dyskutowaliśmy o składzie rady najlepszym dla rozwoju instytutu. Wszystkim moim rozmówcom dziękuję za uwagi, sugestie i propozycje. W ich efekcie udało nam się pozyskać dla instytutu osoby, których kompetencje, doświadczenie i możliwości naprawdę odpowiadają naszym strategicznym zamierzeniom i potrzebom – mówi prof. Bosy.
Środowisko naukowe w radzie reprezentują prof. Anja-Verena Mudring, specjalizująca się w inżynierii biologicznej i chemicznej, dr Katharina Summermatter, ekspertka w zakresie bezpieczeństwa biologicznego, ściśle współpracująca z WHO oraz prof. Adam Maciejczyk – specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej.
Każdy z przedstawicieli środowiska gospodarczego wnosi do rady swoje wieloletnie doświadczenie biznesowe: dr Martin Strassburg to innowacje technologiczne w dziedzinie fizyki doświadczalnej, dr Stanisław Rogoziński jest skutecznym menedżerem w sektorze funduszy venture capital i komercjalizacji, dr Tomasz Han odpowiada za strategię biznesową i prace B+R w spółce Hasco-Lek, a dr Włodzimierz Kubiak jest od lat menedżerem w międzynarodowych koncernach farmaceutycznych.
Łukasiewicz – PORT chce być znaczącym punktem na naukowej mapie Wrocławia i regionu, dlatego równie ważny będzie w radzie głos reprezentantów instytucji publicznych: Cezarego Przybylskiego – wieloletniego działacza samorządowego województwa dolnośląskiego, Jakuba Mazura – zastępcy prezydenta Wrocławia z doświadczeniem biznesowym i strategicznym, oraz Justyny Młynarz, ekspertki w zakresie rozwoju relacji polsko-niemieckich.
Dyrektor Łukasiewicz – PORT podkreśla, że właściwie każdy z członków rady instytutu jest w stanie wspierać najważniejsze zadania w nowej strategii PORT, wpisujące się w strategię całej sieci, czyli komercjalizację i usieciowienie rozumiane w kontekście nie tylko regionu, ale również kraju i współpracy międzynarodowej. Co ważne: każde centrum badawcze tworzące PORT ma w radzie swojego merytorycznego przedstawiciela.
13 grudnia 2024 r. pierwsze posiedzenie rady w nowym składzie było okazją do zaprezentowania pomysłu na rozwój centrów, Każde z nich ma swoją własną drogę przejścia z badań podstawowych do współpracy z biznesem i komercjalizacji. Każde centrum ma też w planie swój własny poziom usieciowienia: Centrum Diagnostyki Populacyjnej – usieciowienie regionalne i krajowe, Centrum Inżynierii Materiałowej – usieciowienie wewnątrz sieci Łukasiewicz, Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii – umiędzynarodowienie. Dobrym prognostykiem dla tak widzianego planu rozwoju instytutu jest obecność w jego radzie osób doświadczonych na każdym z tych poziomów.