Nowy program warsztatów edukacyjnych

Jak powstają kolory? Co to jest sferyfikacja? Czy można uchronić Ziemię przed zalewem plastikowych odpadów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na młodych odkrywców w laboratoriach Łukasiewicz – PORT. Ruszył nowy program zajęć Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń. Rezerwacja na bezpłatne warsztaty dla grup szkolnych i przedszkolnych jest już możliwa.

Oferowane przez Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń zajęcia obejmują zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, biologii, przyrody i ekologii. Odbywają się w laboratoriach edukacyjnych wrocławskiego instytutu wyposażonych w profesjonalne sprzęty, odczynniki i preparaty. Młodzi badacze rozwiązują naukowe problemy, samodzielnie przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty.

W nowym programie znalazły się warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych. To w sumie pięć różnych propozycji dla dzieci w wieku przedszkolnym (od 5 lat), uczniów szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich.

Najmłodsi badacze poznawać będą zasady łączenia barw, tajemnice cieczy, budowę Ziemi i zjawiska wulkaniczne. Skonstruują także własne wulkany i spowodują ich erupcję. Starsi uczniowie szkół podstawowych będą m.in. odkrywać naukowe sekrety kuchni molekularnej i stosowane w niej nietypowe metody obróbki produktów spożywczych. Młodzież ze szkół średnich zmierzy się z problemem zanieczyszczenia środowiska plastikiem i wytworzy bioplastik. Stanie także przed wyzwaniem rozwiązania krzyżówki chemicznej, czyli rozpoznania – w drodze reakcji chemicznych – różnych substancji znajdujących się w probówkach. Opisy poszczególnych warsztatów można znaleźć tutaj.

Rejestracja online na warsztaty w okresie od stycznia do marca 2023 r. jest już możliwa. Zgłaszać mogą się zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne, liczące – w zależności od tematu zajęć – od 15 do 30 osób. W pierwszym kwartale 2023 r., w ramach edycji pilotażowej, udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztaty mogą być prowadzone w języku polskim, angielskim i ukraińskim. W planach jest również uruchomienie zajęć dla odbiorców indywidualnych.

Warsztaty dostępne w ofercie Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń realizowane są w ramach programu „Wejście do świata nauki” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jednocześnie trwa kolejna edycja programu partnerskiego „Światło w nauce” realizowanego przez Łukasiewicz – PORT we współpracy z Fundacją Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii i firmą OSRAM. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół średnich, a ich tematem są fotonika i chemia materiałowa.

Zapraszamy!