Najlepszy doktorat wdrożeniowy w Polsce będzie realizowany w Łukasiewicz — PORT

Najlepszy doktorat wdrożeniowy w Polsce będzie realizowany w Łukasiewicz — PORT | Martyna Skuła

Z dumą informujemy, że projekt doktoratu wdrożeniowego Martyny Skuły z Grupy Badawczej Biologii Astrocytów Łukasiewicz — PORT prowadzonej przez dr Michała Ślęzaka został sklasyfikowany na pierwszym miejscu listy rankingowej w programie „Doktorat wdrożeniowy 2024” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Celem badań Martyny jest zidentyfikowanie neurobiologicznych mechanizmów leżących u podłoża zmian zachowania wywołanych chronicznym stresem, głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób psychicznych. Projekt zakłada opracowanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do zintegrowanej analizy w celu uzyskania precyzyjnej informacji o zaburzeniach funkcji mózgu. Kluczowa innowacja obejmuje integrację bezprzewodowej rejestracji sygnału EEG z istniejącym systemem do automatycznej analizy zachowania, w którym stosowana jest analiza obrazu wideo oparta o głębokie uczenie maszynowe. Spójna technologia pozwoli na pionierską korelację parametrów fizjologicznych i behawioralnych w sposób minimalnie inwazyjny, ograniczając wpływ człowieka na wyniki eksperymentów. Powstały system umożliwi precyzyjne fenotypowanie zwierząt w badaniach przedklinicznych, m.in. znacznie poszerzy dokładność oceny skuteczności leków przeciwdepresyjnych.

Wprowadzenie zaawansowanych technik sztucznej inteligencji do badań przedklinicznych ma potencjał, aby zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych, w tym depresji, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Nowe metody, które powstaną w ramach tego interdyscyplinarnego projektu, znajdą zastosowanie zarówno w europejskich projektach badawczych, takich jak HE Twinning SAME-NeuroID i HE Teaming P4HEALTH, koordynowanych przez Łukasiewicz — PORT, jak też znacznie wzbogaci eksperymentalne portfolio PORT dla partnerów komercyjnych.

Martyna Skuła jest absolwentką biologii i bioinformatyki, zafascynowaną neurobiologią. W swojej pracy badawczej zamierza połączyć tradycyjne techniki laboratoryjne z nowoczesnymi narzędziami informatycznymi, takimi jak głębokie uczenie maszynowe, by zgłębić wpływ chronicznego stresu na mózg i zachowanie. Jej badania będą miały ogromne znaczenie dla lepszego zrozumienia mechanizmów stresu, który stanowi czynnik ryzyka wielu poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja.

Pracą doktorantki będą opiekować się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: prof. Joanna Rymaszewska (Katedra Neuronauki Klinicznej, Wydział Medyczny) i prof. Tomasz Kajdanowicz (Katedra Sztucznej Inteligencji, Wydział Informatyki i Telekomunikacji) oraz dr Michał Ślęzak (Łukasiewicz — PORT).