Kompetencje przyszłości: przywództwo i adaptacja w erze sztucznej inteligencji 

Jakie umiejętności będą kluczowe w kolejnych dekadach? Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy i rolę liderów?  

Żyjemy w czasach rewolucji technologicznej, gdzie wyjątkowe znaczenie ma zdolność adaptacji do stale zmieniających się uwarunkowań, również zawodowych. O tym jakich kompetencji będziemy potrzebować w przyszłości rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej 26 lutego przez Łukasiewicz – PORT we współpracy Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Biurem Regionalnym Izby we Wrocławiu. 

Eksperci ze świata biznesu, nauki oraz przedstawiciele instytucji publicznych rozmawiali o tym, jak mogą lepiej przygotować się na wyzwania jutra i szybko zmieniającego się środowiska pracy. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na 40 % zawodów. Prelegenci i uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodnie podkreślali, że wiodącymi kompetencjami przyszłości, poszukiwanymi przez pracodawców będą: inteligencja emocjonalna i zarządzanie emocjami, proaktywność i innowacyjność oraz krytyczne myślenie. O tym, jak te kompetencje rozwijać, mówił trener biznesu Tomasz Gordon. Oczekiwania pracodawców w perspektywie zmian przedstawiła Ałła Witwicka-Dudek, dyrektorka Centrum Współpracy z Biznesem z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wyniki raportu o zawodach przyszłości zaprezentowali przedstawiciele biznesu Marta Kozak i Kacper Grabowski. O współpracy nauki i biznesu oraz realizowanym w instytucie programie Akademia Kompetencji BASF ECMS mówił Paweł Kurant, zastępca dyrektora Łukasiewicz – PORT. 

Adaptacja do technologii i potrzeb rynku pracy to temat dyskusji panelistów: prof. Jarosława Bosego –dyrektora Łukasiewicz – PORT, Ałły Witwickiej-Dudek, Konrada Schampery z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, Sylwi Balasy – dyrektorki Pionu Szkoleń i Rozwoju w Kaufland Polska Markety i Kacpra Pupina – współzałożyciela firmy Redegate. 

Rozwijanie współpracy między naukowcami, przedsiębiorcami a społeczeństwem to jeden z celów działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz zapisany w jej strategii. Wspólne rozmowy o zmieniających się warunkach na rynku pracy w czasach intensywnego rozwoju AI pomagają przedstawicielom zarówno świata nauki, jak i biznesu przygotować się do nowej rzeczywistości.