Pierwszy doktorat wdrożeniowy w PORT
Pierwszy doktorat wdrożeniowy w Łukasiewicz – PORT obroniony! Jego autorką jest dr inż. Kamila Startek z Laboratorium Analiz Chemicznych i Spektroskopowych w naszym Centrum Inżynierii Materiałowej. Gratulujemy!
Praca doktorska pt. „Wykorzystanie metody zol–żel do otrzymywania funkcjonalnych warstw hybrydowych na podłożu elastycznym o obniżonej przepuszczalności dla tlenu” została zrealizowana w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Jej celem było opracowanie hybrydowych warstw organiczno-nieorganicznych na podłożu elastycznym – folii politereftalanu etylenu (PET).
W efekcie przeprowadzonych badań powstały powłoki o obniżonej przenikalności tlenu, niskiej swobodnej energii powierzchniowej i obiecujących parametrach optycznych. Dzięki takim właściwościom mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle jako alternatywa dla opakowań wielowarstwowych, ale także jako warstwy ochronne czy antyrefleksyjne (np. w elastycznych ogniwach słonecznych czy fotonice).
Rozprawa dr inż. Kamili Startek powstała w latach 2017-2021. Tematyka badawcza pracy była wynikiem zainteresowania warstwami hybrydowymi, której początek dał udział w projekcie „Elastyczne polimerowe ogniwa słoneczne z ulepszoną długookresową stabilnością” w ramach programu LIDER (2014-2016).
Doktorat wdrożeniowy to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę naukową, nie rezygnując jednocześnie z pracy zawodowej poza uczelnią.
W naszym Instytucie trwają obecnie prace nad kilkoma kolejnymi doktoratami wdrożeniowymi.