Drugi konkurs WIB – ruszył nabór wniosków
Rozpoczął się nabór wniosków w drugim konkursie Wirtualnego Instytutu Badawczego. Pula środków, o jakie mogą się ubiegać zespoły badawcze prowadzące działalność w dziedzinie biotechnologii medycznej – onkologii, wynosi 380 mln złotych.
Nabór wniosków w drugim konkursie WIB trwa w dniach 19-30 września. Celem programu WIB jest finansowanie innowacyjnych projektów badawczych o dużym potencjale komercjalizacyjnym. W ramach programu wybranych może zostać maksymalnie 10 projektów, które otrzymają środki na realizację badań przez okres do 10 lat.
Oceny merytorycznej projektów dokona międzynarodowy panel ekspertów, który oceni aplikacje zarówno pod kątem ich wartości naukowej, jak i społeczno-gospodarczej. Rolą ekspertów jest nie tylko wybór najlepszych zespołów badawczych, ale także okresowa ewaluacja zadań. Ma ona zapewnić optymalne warunki do osiągnięcia zamierzonych rezultatów badawczych, czyli wygenerowania technologii o najwyższym potencjale komercjalizacyjnym.
Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na marzec 2023 r.
W pierwszej edycji konkursu eksperci wskazali do finansowania projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]”. Jego celem jest opracowanie technologii terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowanie w immunoterapii nowotworów. Projekt został opracowany przez naukowców z konsorcjum czterech czołowych polskich jednostek badawczych: Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Liderem zespołu jest prof. dr hab. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
WIB jest nowatorskim programem finansowania badań w dziedzinie biotechnologii medycznej – onkologii. Powstał w oparciu o ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na jego cel blisko pół miliarda złotych. Podmiotem Zarządzającym programem WIB jest Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Celem, jaki postawiony został przed zespołami badawczymi aplikującymi do udziału w programie, jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, które przyczynią się do powstania innowacyjnych leków lub terapii chorób onkologicznych.
Więcej informacji o konkursie.