2000 miejsc pracy w Łukasiewiczu

Sieć Badawcza Łukasiewicz, której częścią jest Łukasiewicz – PORT, zapowiada utworzenie w ciągu najbliższych dwóch lat dwóch tysięcy atrakcyjnych miejsc pracy w sektorze naukowo-badawczym. Plan ten został oficjalnie ogłoszony podczas konferencji, która odbyła się 25 listopada w warszawskim instytucie Łukasiewicz – PIMOT.

Rozwój kadry naukowej w Instytutach Sieci ma m.in. pomóc jeszcze lepiej odpowiadać na rosnące zainteresowanie programem Wyzwań Łukasiewicza. W ciągu 3 lat eksperci z Sieci Badawczej Łukasiewicz odpowiedzieli na blisko 2000 wyzwań rzuconych przez przedsiębiorców, pomagając im w znalezieniu innowacyjnych rozwiązań problemów technologicznych. Z tego unikatowego systemu wsparcia skorzystało już ponad 800 firm.

Innowatorzy dołączą do zespołów prowadzących zaawansowane projekty badawcze. Będą wśród nich zarówno naukowcy i inżynierowie cenieni na świecie, jak i dopiero rozpoczynający karierę zawodową.

– Chcemy i potrafimy inwestować w najlepszych ludzi. Realizujemy długofalowe programy rozwoju talentów, mamy najwięcej doktorantów wdrożeniowych w Polsce, wysyłamy naszych naukowców na zagraniczne staże badawcze, a ostatnio sięgamy nawet po olimpijczyków od niedawna pracujących u nas pod okiem mentorów – mówił podczas konferencji Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do uczestników wydarzenia w liście, który odczytała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej:

– Jestem przekonany, że praca na rzecz polskiej nauki oraz gospodarki, jaką oferuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, jest nie tylko atrakcyjna i może przynieść wielką satysfakcję, ale też wyznacza kierunki rozwoju nastawione na przyszłość. Inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa czy zrównoważona gospodarka i energia, które stały się Państwa domeną, to właściwe i przyszłościowe wybory. Dlatego cieszę się z dalekosiężnych planów dotyczących zatrudnienia obiecujących polskich naukowców, bo taka inwestycja jest wartościowa i daje szansę, szczególnie młodym ludziom, na udział w fascynujących projektach – napisał Prezes Rady Ministrów.

Na konferencji Łukasiewicz – PORT reprezentowali: dr Andrzej Dybczyński – dyrektor Łukasiewicz – PORT, dr Michał Ślęzak – lider Zespołu Badawczego Biologii Astrocytów, dr M. Danang Birowosuto – lider Zespołu Materiałów i Struktur Fotonicznych i dr Heng-Chang Chen – Junior PI w Centrum Diagnostyki Populacyjnej. Jako przedstawiciele Instytutu, w którym około 20% kadry pionu B+R stanowią pracownicy z zagranicy, wzięli udział w panelu poświęconym pozyskiwaniu (i odzyskiwaniu) topowych światowych naukowców. W trakcie dyskusji opowiedzieli, jak przebiega rekrutacja naukowców przez międzynarodowy panel ekspertów, dlaczego naukowcy z zagranicy decydują się pracować w Łukasiewicz – PORT, czym się tu zajmują i jak budują swoje zespoły.

W wydarzeniu wzięło udział kilkuset gości, m.in. studentów z najlepszych w kraju kół naukowych, olimpijczyków, nowozatrudnionych pracowników Łukasiewicza, a także ministrów, rektorów i przedstawicieli mediów.