5 dni, 2 konferencje, 250 gości
W dniach 4 – 8 września 2023 nasz kampus gościł blisko 250 naukowców z całego świata, którzy na zaproszenie Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii Łukasiewicz – PORT wzięli udział w dwóch konferencjach: PORT for Health: Neuroscience 2023 oraz 17th International Symposium on Integrative Bioinformatics (IB 2023). To było pięć intensywnych dni. Czas na podsumowania!
Konferencja PORT for Health: Neuroscience 2023 na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Łukasiewicz – PORT. Jej celem ponownie było zaktualizowanie wiedzy na temat przyczyn chorób neurologicznych. Program obejmował pięć sesji tematycznych: modele komórkowe w badaniach nad neurodegeneracją, modele komórkowe w neuropsychiatrii, zaburzenia neurometaboliczne, modele zwierzęce w neuropsychiatrii, modele obliczeniowe w neuropsychiatrii. W ramach każdej sesji wyniki swoich badań naukowych przedstawili cenieni naukowcy z Europy, Chin oraz Stanów Zjednoczonych, m.in.: Andrew Holmes (Laboratory of Behavioral and Genomic Neuroscience, NIAAA, Rockville), Dominik Paquet (Laboratory of Neurobiology, Univ. Hospital, LMU & Munich Cluster for Systems Neurology) oraz Johannes Passecker (Center for Chemistry and Biomedicine Medical University of Innsbruck). W skład komitetu naukowego Łukasiewicz – PORT weszli:
- dr Agnieszka Krzyżosiak, lider Zespołu Badawczego Mechanizmów Degeneracyjnych,
- dr hab. Witold Konopka – lider Zespołu Badawczego Neuroplastyczności i Metabolizmu,
- dr hab. Tomasz Prószyński – lider Zespołu Badawczego Synaptogenezy,
- dr Michał Ślęzak – lider Zespołu Badawczego Biologii Astrocytów.
Co wyróżnia tę konferencję na tle innych wydarzeń naukowych?
– Tym, co wyróżnia konferencję PORT for Health: Neuroscience 2023 na tle innych wydarzeń, jest jej formuła – zbieżna z podejściem do nauki charakterystycznym dla całego Instytutu Łukasiewicz – PORT. W naszej jednostce badawczej nie ograniczamy się do badań i ich publikacji, lecz od razu szukamy dla nich możliwości wdrożeniowych w przemyśle – wyjaśnia dr Michał Malewicz, dyrektor Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii Łukasiewicz PORT. – Do wygłoszenia prelekcji zaprosiliśmy najlepszych naukowców, jednocześnie w konferencji rokrocznie udział biorą przedstawiciele świata przemysłu, a także lekarze, klinicyści, nasi partnerzy z ośrodków szpitalnych. Dzięki temu nasze wydarzenia stają się platformą do nawiązania długofalowej współpracy na styku nauki i biznesu – dodaje dr Michał Malewicz.
Również wśród prelegentów 17th International Symposium on Integrative Bioinformatics znalazło się wiele znamienitych osób: prof. dr Tim Beißbarth z Uniwersytetu Medycznego w Göttingen, dr Keywan Hassani-Pak z Rothamsted Research, Jun.-prof. dr Anna Matuszyńska, z RWTH Aachen University Germany oraz prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Konferencja IB 2023 poświęcona była bioinformatyce – dynamicznie rozwijającej się gałęzi nauki, która łączy najnowsze zdobycze z zakresu biochemii, biotechnologii i biologii molekularnej z zaawansowanymi metodami i narzędziami informatycznymi. Wydarzenie było okazją do omówienia i przedyskutowania nowatorskich metod, narzędzi i technik przyczyniających się do lepszego zrozumienia i analizy danych biologicznych.
International Symposium on Integrative Bioinformatics ma cykliczny, międzynarodowy charakter. Każdego roku gospodarzem konferencji jest inny ośrodek badawczy. Jesteśmy dumni z faktu, że na miejsce tegorocznej edycji po raz pierwszy wybrano Polskę i Łukasiewicz – PORT.
Obu wydarzeniom towarzyszyły sesje matchmakingowe organizowane przez Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Medyczne i Zdrowie. Były one okazją do wymiany idei i szukania partnerów do międzynarodowych projektów badawczych.
Nie poprzestajemy jednak na tych dwóch wydarzeniach! Temat bioinformatyki i biologii obliczeniowej będzie rozwijany już w październiku, w trakcie ISBRA 2023 (9 – 12.10.2023). Rejestracja uczestników trwa. Zapraszamy do zapisów poprzez stronę ISBRA 2023.