>

ABMMICRO

„Uniwersyteckie Centrum Medycyny Cyfrowej i Medycyny Precyzyjnej o specjalizacji
w Kompleksowym Fenotypowaniu Chorób Cywilizacyjnych”
(akronim: ABMMICRO)

Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych ze środków Budżetu Państwa
w ramach konkursu „Tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej”

Nr projektu: 2023/ABM/02/00004-00
Wartość projektu: 30 000 000,00 PLN
Wartość dofinansowania Ł-PORT: 5 007 628,50 PLN
Okres realizacji projektu: 2023-08-01 – 2027-07-31

Streszczenie:

Głównym celem projektu pn.: „Uniwersyteckie Centrum Medycyny Cyfrowej i Medycyny Precyzyjnej o specjalizacji w Kompleksowym Fenotypowaniu Chorób Cywilizacyjnych” jest utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC) – struktury, mogącej łączyć bazy danych i zasoby (personalne, infrastrukturalne czy oprogramowania):

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu – Lider Konsorcjum;
  • Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT (Polski Ośrodek Rozwoju Technologii; Biobank);
  • Instytut Genetyki Człowieka PAN
  • Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
  • Uniwersytet Opolski


Projekt polega na utworzeniu RCMC oraz przeprowadzaniu badań naukowych w oparciu o dane i procesy funkcjonujące w tworzonym RCMC. Długoterminowo RCMC będzie służyć jako platforma naukowo badawcza zwiększająca liczbę i potencjał badań klinicznych (BK), biomedycznych badań translacyjnych i podstawowych. Badania naukowe przeprowadzone w czasie projektu, będą dotyczyć obszarów medycyny spersonalizowanej z wykorzystaniem najnowszych technologii naukowo-badawczych. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum pięciu podmiotów, z których każdy posiada unikatową wiedzę i kompetencje z zakresu medycyny, nauki i technologii. Wspólne, ukierunkowane działania i cele konsorcjum pozwolą na realizację skomplikowanych przedsięwzięć naukowo badawczych. Celem projektu jest przygotowanie zaplecza infrastrukturalnego, systemowego oraz kadrowego pozwalającego na prowadzenie innowacyjnych i unikatowych BN, a także na stworzenie korzystnych warunków do rozwoju innowacyjnych technologii lekowych, informatycznych i innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Przygotowana infrastruktura pozwoli na projektowanie BK lub ich elementów z wykorzystaniem zgromadzonych zbiorów danych. Zebrane dane będą stanowiły podstawę do przygotowania cyfrowych narzędzi o charakterze prognostycznym, predykcyjnym, diagnostycznym i terapeutycznym. Narzędzia będą oparte o inteligentny system zapytań baz danych oraz samouczące się algorytmy sztucznej inteligencji.

W przypadku programu badawczego realizowanego pod przewodnictwem USK w Opolu główny nacisk prac badawczych zostanie położony na choroby sercowo-naczyniowe oraz otyłość olbrzymią. Jednym z obszarów badawczych będzie fenotypowanie przestrzenne, polegające na identyfikacji wielu populacji komórek i ich wzajemnych interakcji przy wykorzystaniu pojedynczego skrawka materiału histopatologicznego. Ponadto Grupa Badawcza Biobank zajmie się identyfikacją bakterii w tkankach in-situ z użyciem najnowszych technologii patologii molekularnej, a także – za pomocą AI – głęboką integracją danych genomowych i histopatologicznych danych obrazowych i molekularnych. Badania będą prowadzone we współpracy z pozostałymi konsorcjantami z ośrodków poznańskich i opolskich.