>

EUCAIM

„Europejska inicjatywa na rzecz obrazowania raka” (ang. European Federation for Cancer Images)
(akronim: EUCAIM)



“Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or Digital Europe Programme. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.” / Finansowane przez Unię Europejską.

Nr projektu: Project 101100633
Konkurs: DIGITAL-2022-CLOUD-AI-02-CANCER-IMAGE  Horyzont Europa

Koordynator projektu: Europejski Instytut Badań nad Obrazowaniem Biomedycznym (EIBIR), Austria.
Partnerzy:
76 partnerów z 14 krajów (https://cancerimage.eu/partners/)
Wartość projektu: 17 789 829,02 EUR
Wartość dofinansowania Ł-PORT: 52 083,32 EUR

Okres realizacji projektu: 1.01.2023-31.12.2026

Streszczenie:

Europejska inicjatywa na rzecz obrazowania nowotworów jest jednym ze sztandarowych projektów europejskiego planu walki z rakiem (EBCP). Jednym z celów tego planu jest maksymalne wykorzystanie potencjału danych i technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja (AI) lub wysokowydajne systemy obliczeniowe (HPC) w celu zwalczania nowotworów.  

Celem europejskiej inicjatywy na rzecz obrazowania nowotworów jest wspieranie innowacji i wdrażania technologii cyfrowych w leczeniu i opiece nad pacjentami z rakiem. Tak aby osiągnąć bardziej precyzyjne i szybsze podejmowanie decyzji klinicznych, wspomóc diagnostykę i leczenie pacjentów chorych na raka

Inicjatywa pokaże, w jaki sposób obrazy medyczne mogą być dostępne, wykorzystywane i łączone, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu etyki, zaufania, bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych w pełnej zgodności z wartościami i przepisami UE. Zapewni on europejskim klinicystom, naukowcom i innowatorom łatwy dostęp do obrazów nowotworów i powiązanych danych klinicznych, zgodnie z europejską strategią w zakresie danych i wspierając cele europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. 

Zbiory danych dotyczących obrazowania nowotworów istnieją dla różnych typów nowotworów, ale są rozproszone wśród wielu repozytoriów i ośrodków klinicznych w Europie i nie są łatwo dostępne dla klinicystów, badaczy i innowatorów.  

Europejska inicjatywa na rzecz obrazowania nowotworów będzie dążyć do powiązania zasobów i baz danych z otwartą, dostępną i przyjazną dla użytkownika infrastrukturą obrazów nowotworów dla wszystkich zainteresowanych stron. Zostanie to osiągnięte dzięki zintegrowanemu podejściu opracowanemu wspólnie z głównymi europejskimi organizacjami badawczymi, instytucjami i przedsiębiorstwami.

Infrastruktura będzie wspierać rozwój i analizę porównawczątestowanie pilotowanie narzędzi dla medycyny spersonalizowanej, co zasadniczo stanowi podstawę dla następnej generacji diagnostyki i leczenia nowotworów.

Kamieniem węgielnym inicjatywy będzie sfederowana europejska infrastruktura danych o obrazach nowotworowych, opracowana przez EUropean Federation for CAncer IMages ( EUCAIM) project finansowana w ramach programu DIGITAL (18 współfinansowania UE MIO). Projekt rozpoczyna się od 21 placówek klinicznych z 12 krajów i ma na celu do końca projektu co najmniej 30 rozproszonych dostawców danych z 15 krajów. 

Rola Łukasiewicz-PORT w projekcie:

Dr. Inż. Patrycja Gazińska (Lider Grupy Badawczej Biobank – Łukasiewicz PORT), reprezentująca konsorcjum BBMRI-ERIC, ze względu na swoje doświadczenie wyniesione z wieloletniej pracy w obszarze patologii cyfrowej i sztucznej inteligencji zdobyte w King’s College London, The Institute of Cancer Research oraz AstraZeneca, zaangażowana będzie w realizację WP7 (Use Cases For Platform Expansion And Validation). W ramach tego zadania będzie m.in.:

  • przyczyniać się do walidacji wzorcowej wypracowanych systemów
    i wspólnych projektów naukowych;
  • oceniać wydajność platformy i przekazywać informacje zwrotne;
  • przeprowadzać dodatkowe testy, walidować i monitorować cyfrowe systemy patologii we współpracy z laboratoriami na całym świecie, opracowując małe studia przypadków;
  • zapewniać wiedzę specjalistyczną w zakresie oceny jakości obrazów cyfrowych, skrawków tkanek i biomarkerów;
  • zapewnić specjalistyczną wiedzę w zakresie wizualnej oceny jakości danych na podstawie klasycznej oceny patologicznej w porównaniu z danymi wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję;
  • dzielić się wiedzą specjalistyczną w zakresie opracowywania systemów punktacji badań dla uczelni i biomarkerów molekularnych;
  • prowadzić walidację cyfrowych systemów zarządzania patologią dla środowiska badawczego i prób klinicznych.