PORT I POLSCY STUDENCI SPOTKAJĄ SIĘ W OKSFORDZIE

W dniach 15-16 lutego 2019 na Uniwersytecie w Oksfordzie odbędzie się 12 Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Reprezentacja PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii weźmie udział w tym wydarzeniu, organizując warsztaty dla uczestników i prezentując potencjał ośrodka. Wśród zaproszonych prelegentów są również Jarosław Gowin, Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Arkady Rzegocki, Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Janina Ochojska, polska działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Marek Dietl, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Głównym celem tego wydarzenia jest integrowanie społeczności polskich studentów, uczących się na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, oraz zachęcanie ich do powrotu do ojczyzny po studiach. Z tego względu, partnerami imprezy zostają firmy, które chcą przekonać młodych, utalentowanych ludzi, że Polska ma im sporo do zaoferowania. Ciekawą pracę, międzynarodowe środowisko, nowoczesne wyposażenie i atrakcyjne wynagrodzenie można dziś znaleźć w PORT i wielu innych firmach w naszym kraju.

Czym jest Kongres w Oksfordzie?

Kongres to odbywająca się w Wielkiej Brytanii coroczna polska konferencja studencka, która zrzesza członków wszystkich polskich stowarzyszeń studenckich w tym kraju. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku w Oksfordzie. W późniejszych latach Kongres był organizowany na różnych uczelniach, m.in. w Cambridge. W tym roku wydarzenie wróci do Oksfordu za sprawą Oxford University Polish Society, które organizuje kongres wspólnie z The Federation of Polish Student Societies in the United Kingdom.

Na Kongres składa się pięć głównych elementów:

  • Przemówienia głównych mówców, kształtujące debatę wśród polskich studentów w UK
  • Dyskusje panelowe z przedstawicielami polskiej polityki, biznesu i sztuki
  • Warsztaty z młodymi polskimi specjalistami, umożliwiające rekrutację studentów
  • Sesje networkingowe podczas przerw kawowych i przerwy lunchowej
  • Imprezy integrujące społeczność studentów i specjalistów z Polski

Celami Kongresu są:

  • Integracja studentów i tworzenie sieci kontaktów między stowarzyszeniami
  • Rozwój kariery i otwieranie polskim studentom w UK drogi powrotu do Polski
  • Pomoc polskiemu biznesowi w odnajdywaniu talentów wśród studentów w UK
  • Integracja międzypokoleniowa studentów i absolwentów brytyjskich uczelni

„Zawsze łączyć”

Kongres od samego początku pełni funkcję platformy integrującej polskich studentów w Wielkiej Brytanii. Są oni rozrzuceni pomiędzy 30 uniwersytetów w Anglii, Szkocji i Walii. Kongres daje im możliwość budowania sieci kontaktów wśród osób, które dzielą z nimi doświadczenie studiowania za granicą, oraz przedstawicieli polskiego biznesu, polityki i kultury.

Tegoroczne motto tego wydarzenia brzmi „Zawsze łączyć”. Organizatorzy chcieliby, aby kongres jednoczył ludzi z wielu środowisk. Reprezentujących odmienne poglądy, różne dziedziny wiedzy czy życiowe historie. Dlatego Partnerami Kongresu są zarówno instytucje państwowe, jak również biznesowe, do których można zaliczyć m.in. Amazon, Allegro, Polski Fundusz Rozwoju, PwC oraz Fundację GWP.

PORT na kongresie

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii zaprezentuje się podczas kongresu przede wszystkim od strony naukowej.

– Przygotowaliśmy dla polskich studentów warsztaty z obszarów, w których rozwija się nasz ośrodek i które są dla nas priorytetowe. To biotechnologia oraz nanotechnologia – podkreśla Klaudia Piątek z PORT – Dzięki temu uczestnicy kongresu w Oksfordzie będą mogli nie tylko poznać pracujących u nas naukowców, ale też dowiedzieć się, jakie badania i projekty są realizowane przez PORT. Podczas naszych spotkań ze studentami chcemy również porozmawiać o tym, że nasz ośrodek może być dla nich atrakcyjnym miejscem do pracy i realizowania naukowej kariery zawodowej w Polsce. W sobotę można będzie porozmawiać z przedstawicielami ośrodka na stoisku w Sekcji Karier, a dr Adam Junka będzie reprezentował PORT podczas panelu „Generation C: Young Professionals of the Congress”.

Piątkowe warsztaty i prezentacje PORT:

„Wszystko jest kwestią czasu i skali – parę słów o tym, jak drobnoustroje rządzą naszym życiem”
dr n. med. Adam Junka, Kierownik Laboratorium Mikrobiologii

Mniej więcej w połowie XIX wieku ludzie zaczęli uważać, że są najważniejszym gatunkiem istot na Ziemi. Na swej ewolucyjnej drodze stawiali czoła wilkom, lwom i niedźwiedziom. Od wynalezienia broni palnej czynili to niezwykle efektywnie, prowadząc do znacznego przetrzebienia populacji tych dużych drapieżników. Minęło zaledwie pół stulecia, a ludzkość zaczęła zdawać sobie sprawę, że prawdziwy konkurent do miana korony stworzenia jest tak mały, że nie widać go gołym okiem. Rozmnaża się tak szybko, że nie można go skutecznie usunąć. Mikrob – to on okazał się prawdziwym królem biosfery.
Rozwój doświadczalnych metod analitycznych przesunął punkt równowagi jeszcze dalej. Obecnie zaczynamy zdawać sobie sprawę z faktu, że toczący się bój nie jest walką równorzędnych sparingpartnerów i że nic nie jest w stanie powstrzymać drobnoustrojów w ich tryumfalnym pochodzie w kierunku dominacji.

„Wykorzystanie nowoczesnych technik badawczych w charakterystyce fizykochemicznej materiałów”
dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk, Lider Obszaru Materiały Specjalne
Warsztat przedstawiać będzie możliwości nowoczesnych technik pomiarowych dostępnych w PORT do badania właściwości materiałów. Podkreślona zostanie istota kompleksowego badania materiałów, zawłaszcza mikro- i nanorozmiarowych, dla ich późniejszych zastosowań w życiu codziennym. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z metodami pracy naukowców oraz rodzajami badanych materiałów. Dodatkowo przedstawione zostaną badania pokazujące współpracę z przemysłem oraz tematykę obecnych projektów naukowych dotyczących inżynierii materiałowej.

„Kompetencje innowacyjności czyli o pięciu kluczowych elementach innowacyjnego działania”
Beata Bocian, HR Business Partner
Dlaczego w większości ogłoszeń o pracę znajduje się magiczna fraza „poszukujemy osoby kreatywnej, potrafiącej współpracować w zespole”?
Żyjemy w czasach sprzyjających innowacyjności, kreatywności i współpracy. Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy posiadają umiejętność tworzenia i wprowadzania w życie innowacyjnych pomysłów. Dlaczego jednym przychodzi to łatwiej niż innym? Innowacyjność. Z czego się składa? Czy można ją sobie przyswoić?
Na te i inne pytania odpowiemy sobie na interaktywnych warsztatach, poświęconych kluczowym elementom innowacyjnego działania.

Więcej o kongresie: https://www.polishcongress.com