>

POLYNCS

„Nanokryształy nowych bezołowiowych materiałów perowskitowych w matrycy
polimerowej 3D: synteza i ocena przydatności w detekcji promieniowania jonizującego”

(akronim projektu: POLYNCS)

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu „MINIATURA 8” na pojedyncze działania naukowe ogłoszonego w dniu 1 lutego 2024 r.

nr rejestracyjny: 2024/08/X/ST5/00980
Wartość projektu: 49 940 PLN
Wartość dofinansowania: 49 940 PLN
Okres realizacji projektu: 10/12/2024 – 09/12/2025
Kierownik projektu: dr inż. Michał Makowski

Projekt realizowany w przez:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Opis projektu:

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia ze względu na zdolność do uszkadzania DNA. Choć promieniowanie to jest szeroko stosowane w medycynie, konieczna jest ścisła kontrola dawek w celu minimalizacji ryzyka. Wykrywanie promieniowania jonizującego jest wymagające, ponieważ nie istnieją bezpośrednie detektory; zamiast tego stosuje się scyntylatory (takie jak LSO, NaI, BGO i LaBr3), które pochłaniają promieniowanie jonizujące i emitują światło widzialne, łatwiejsze do detekcji.

Najnowsze badania koncentrują się na perowskitach, obiecujących nowych materiałach scyntylacyjnych, znanych ze swojej wysokiej wydajności oraz niskich kosztów produkcji. Jednak tradycyjne metody wytwarzania prowadzą do powstawania kruchych kryształów, co ogranicza ich praktyczne zastosowanie. Celem projektu jest opracowanie trójwymiarowych materiałów scyntylacyjnych z wykorzystaniem nanokryształów perowskitowych i różnych polimerów, z naciskiem na opcje bezołowiowe. Projekt zakłada optymalizację metod produkcji oraz pełną charakterystykę właściwości optycznych
i scyntylacyjnych opracowanych materiałów.