PORT Seminar Series. SAME-NeuroID project: wykład dr Ali Jawaid

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii serdecznie zaprasza na wykład dr Ali Jawaid kierującego Laboratorium TREND, Center of Excellence for Neural Plasticity and Brain Disorders w Warszawie.

Wykład zatytułowany „The Interplay between Metabolism and Epigenetics in Risk and Transmission of Neuropsychiatric Disorders” odbędzie się w piątek 31 marca 2023 r. w godzinach 9:30-11:00.

Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w Łukasiewicz – PORT (ul. Stabłowicka 147, Wrocław) lub online (transmisja na żywo na platformie MS Teams Click here to join the meeting).

Dla Young Investigators w godzinach 11:00 – 12:00 odbędzie się spotkanie powykładowe w formie Q&A. Podczas sesji będzie można zadać pytania naszemu gościowi o wskazówki, jak przyspieszyć karierę naukową i jak unikać pułapek i wąskich gardeł.

Dr Ali Jawaid jest specjalistą w zakresie nauk neurobiologicznych zarówno w obszarze neurologii klinicznej, jak i badań podstawowych. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Aga Khan w Karaczi w Pakistanie w 2007 r., a następnie odbył szkolenie kliniczne/badawcze w dziedzinie neuropsychiatrii w Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie w USA. Następnie kontynuował studia doktoranckie w dziedzinie Neuroscience w Szwajcarii (jednoczesne doktoraty przyznane przez UZH/ETH International Program in Neuroscience i program UZH MD-PhD). Dr Jawaid intensywnie pracował w dziedzinie epigenetyki i zaburzeń neuropsychiatrycznych. Jest autorem ponad 70 publikacji, w tym artykułów w Nature Neuroscience, Neuron, Nature Human Behaviour, Nature Communications, Trends in Genetics, EMBO Journal i Molecular Neurodegeneration, a także opinii w Science i Nature. Jego obecny indeks H wynosi 26. Poza pracą jest autorem beletrystyki, poetą i entuzjastą wirtualnej rzeczywistości.

Nasz główny mówca kieruje Laboratorium Badań Translacyjnych w Zaburzeniach Neuropsychiatrycznych (TREND lab) w BRAINCITY: Centrum Doskonałości ds. Plastyczności Neuronowej i Zaburzeń Mózgu w Warszawie. Laboratorium TREND koncentruje się na analizie związku między niekodującymi RNA a czynnikami metabolicznymi w długoterminowych następstwach traumy we wczesnym okresie życia oraz bada, w jaki sposób można manipulować metabolizmem, aby przeciwdziałać jego neuropsychiatrycznym objawom na przestrzeni pokoleń.

Spotkanie jest częścią projektu SAME-NeuroID finansowanego z programu Horyzont Europa.