LICEALIŚCI W LABORATORIACH ŁUKASIEWICZ – PORT
Jak działa tomograf, w jaki sposób unowocześnić oświetlenie LED i jak zrobić aspirynę? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczniowie wrocławskich szkół średnich, uczestniczący w programie organizowanym przez Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń. Rozpoczęła się pierwsza edycja projektu.
Oprócz szkolnej klasy – nowoczesne laboratoria i zgłębianie wiedzy przez doświadczenie i pracę wśród naukowców. To główna idea przyświecająca pierwszemu programowi badawczemu prowadzonemu przez wrocławski instytut naukowo-badawczy Łukasiewicz – PORT we współpracy z Fundacją PORT, firmą OSRAM oraz wrocławskimi liceami.
– Realizując ten program, wykorzystujemy to, co w Łukasiewicz – PORT najlepsze – światowej klasy kadrę ekspertów oraz nowoczesną infrastrukturę laboratoriów i pracowni. Cieszymy się, że wrocławscy uczniowie będą mogli poczuć się jak naukowcy i przekonać, jak powstaje nauka najwyższej próby – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – W ten sposób chcemy przyczynić się do popularyzowania nauki wśród młodych ludzi i tym samym kształtować kadry naukowe przyszłości.
Głównym tematem zajęć będą fotonika i chemia materiałowa. Poprzez praktyczne podejście do omawianych zagadnień organizatorzy pokażą uczestnikom programu, jak wygląda proces badawczy, a także zachęcą do zgłębiania wiedzy, eksplorowania, odkrywania i zadawania pytań. Odpowiedzi na nie pojawią się w laboratorium edukacyjnym, gdzie główną metodą pracy będą eksperymenty.
– Wierzymy, że poprzez warsztatowy sposób prowadzenia zajęć i samodzielne eksperymentowanie pod okiem wykwalifikowanej kadry, przyczynimy się do odkrycia talentów, rozwijania zainteresowań oraz umiejętności krytycznego myślenia i wyciągania wniosków – mówi dr Kamilla Myrdek-Rak, dyrektor Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń.
Program obejmuje jedenaście spotkań w laboratorium edukacyjnym Łukasiewicz – PORT. W warsztatach weźmie udział łącznie 36 uczniów z sześciu wrocławskich szkół średnich. Do pierwszej edycji programu zaproszono młodzież z liceów ogólnokształcących nr III, V, VII, XII i XIV oraz Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA. Po zakończeniu projektu uczestnicy warsztatów zaprezentują efekty kilkumiesięcznej pracy w swoich szkołach oraz siedzibie Łukasiewicz – PORT. Cykl spotkań potrwa do końca czerwca. Organizatorzy planują zrealizować w przyszłości kolejne edycje projektu.
W realizację programu zaangażowana jest Fundacja PORT. Do jej celów statutowych należy popularyzacja wybranych dziedzin nauki, a także działalność edukacyjna i naukowa. Projekt realizowany wspólnie z Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń oraz firmą OSRAM stanowi doskonały przykład działalności prospołecznej, w którą mogą angażować się podmioty z różnych obszarów.