Wejdź do świata nauki z Łukasiewicz – PORT!

W styczniu 2023 r. ruszył nowy program zajęć w Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń. Bezpłatne warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich. Rejestracja jest już możliwa.

Jak powstają kolory? Czym jest sferyfikacja? Czy można uchronić Ziemię przed zalewem plastikowych odpadów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy warsztatów organizowanych przez Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń w Łukasiewicz – PORT. Zajęcia obejmują zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, biologii, przyrody i ekologii. Odbywają się w laboratoriach edukacyjnych wrocławskiego instytutu wyposażonych w profesjonalne sprzęty, odczynniki i preparaty. Młodzi badacze rozwiązują naukowe problemy, samodzielnie wykonując doświadczenia i eksperymenty.

Tematyka zajęć

Nowy program warsztatów adresowany jest do zorganizowanych grup przedszkolnych (dzieci od 5 lat) i szkolnych (szkoły podstawowe i średnie). Składa się na niego pięć różnych propozycji. Najmłodsi badacze poznawać będą zasady łączenia barw, tajemnice cieczy oraz budowę Ziemi i zjawiska wulkaniczne. Skonstruują także własne wulkany i spowodują ich erupcję. Starsi uczniowie szkół podstawowych odkryją m.in. naukowe sekrety kuchni molekularnej i stosowane w niej nietypowe metody obróbki produktów spożywczych. Młodzież ze szkół średnich z kolei zmierzy się z problemem zanieczyszczenia środowiska plastikiem i wytworzy bioplastik. Stanie też przed wyzwaniem rozwiązania krzyżówki chemicznej, czyli rozpoznania – w drodze reakcji chemicznych – różnych substancji znajdujących się w probówkach.

Jestem przekonany, że warsztaty edukacyjne w laboratoriach Łukasiewicz – PORT będą doskonałym uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w czasie lekcji szkolnych – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. – Ideą, jaka przyświeca naszym warsztatom bez względu na wiek uczestników, jest nauka przez doświadczenie. Stawiamy na aktywny udział dzieci i młodzieży w zajęciach, zachęcamy do analitycznego myślenia i dajemy możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów. To najlepszy sposób, by zainteresować młodych ludzi nauką i pokazać, że może ona być fascynującą przygodą.

Jak zgłosić się na warsztaty?  

Rejestracja online na warsztaty w okresie od stycznia do marca 2023 r. jest już możliwa na stronie internetowej Łukasiewicz – PORT: https://port.lukasiewicz.gov.pl/ogrody-doswiadczen/. Można tam również znaleźć harmonogram oraz opis zajęć. Zgłaszać się mogą grupy szkolne i przedszkolne, liczące – w zależności od tematu zajęć – od 15 do 30 osób. W pierwszym kwartale 2023 r., w ramach edycji pilotażowej, udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztaty mogą być prowadzone w języku polskim, angielskim i ukraińskim. W planach jest również uruchomienie zajęć dla odbiorców indywidualnych.

Warsztaty dostępne w ofercie Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń realizowane są w ramach programu „Wejście do świata nauki” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jednocześnie trwa kolejna edycja programu partnerskiego „Światło w nauce” realizowanego przez Łukasiewicz – PORT we współpracy z Fundacją Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii i firmą OSRAM. Fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Przekazując 1,5% podatku na jej działalność statutową, można wesprzeć rozwój programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół średnich, a ich tematem są fotonika i chemia materiałowa. Pracując pod okiem ekspertów z Łukasiewicz – PORT, młodzi naukowcy poznają właściwości spektroskopowych materiałów luminescencyjnych i budowę ekranów ciekłokrystalicznych, a także dowiedzą się, jak działa tomograf. Synteza leków organicznych, między innymi samodzielne przygotowanie aspiryny, pozwoli im zrozumieć, w jaki sposób powstają substancje farmaceutyczne i dlaczego odkrywanie nowych leków to duże wyzwanie dla nauki. Zapisy na te zajęcia prowadzone są drogą mailową pod adresem: ogrody.doswiadczen@port.lukasiewicz.gov.pl.