>

ABMPATH

„Utworzenie i rozwój zintegrowanego systemu do analizy i zarządzania ustrukturyzowanymi
danymi klinicznymi i multiomicznymi w oparciu o sztuczną inteligencję w chorobach cywilizacyjnych”
(akronim: ABMPATH)

Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych ze środków Budżetu Państwa
w ramach konkursu „Tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej”

Nr projektu:  2023/ABM/02/00005 – 00
Wartość projektu: 29 989 575,00 PLN 
Wartość dofinansowania Ł-PORT: 4 456 200 zł

Okres realizacji projektu: 01.08.2023 – 31.07.2028 

Streszczenie:

Głównym celem projektu pn.: „Utworzenie i rozwój zintegrowanego systemu do analizy i zarządzania ustrukturyzowanymi danymi klinicznymi i multiomicznymi w oparciu o sztuczną inteligencję w chorobach cywilizacyjnych” jest utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC) – struktury, mogącej łączyć bazy danych i zasoby (personalne, infrastrukturalne czy oprogramowania):

  • 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego (4WSK) wraz z Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) – Lider Konsorcjum;
  • Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT (Polski Ośrodek Rozwoju Technologii; Biobank);
  • Politechniki Wrocławskiej (PWr);
  • Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk (IITD PAN).

Głównym zadaniem będzie standaryzacja, pozyskiwanie i przetwarzanie wysokiej jakości danych medycznych w celach naukowych i analitycznych oraz zapewnienia możliwości bezpiecznej wymiany oraz analizy ustrukturyzowanych danych.  Analizy te mają na celu poprawę procesów prewencyjnych, prognostycznych, diagnostycznych i terapeutycznych, a tym samym przyczynić się do postępu w medycynie. W trakcie prac RCMC (ABMPATH), planowane jest wykorzystanie unikalnych możliwości multidyscyplinarnego zespołu konsorcjantów.

Podstawą innowacyjności projektu jest opracowanie i wdrożenie systemu teleinformatycznego RCMC, w wyniku opracowania bazowego rozwiązania, dostarczającego wszystkie wymagane funkcje zdefiniowane dla standardu RCMC.

Opracowany system będzie oferował użytkownikom dostęp do  online interface, umożliwiający dalsze rozwijanie zbioru funkcji RCMC, w szczególności w kontekście budowania nowych rozwiązań analitycznych wspierających rozwój medycyny cyfrowej. Ponadto, system umożliwi przesyłanie danych w sieci RCMC i integrację z jednostką centralną przy ABM (CMC).

Rozwój inteligentnych narzędzi i zaawansowanych algorytmów AI przyczyni się do krytycznych zmian w medycynie i translacyjnych badaniach biomedycznych Przełomowe postępy w zakresie analizy danych medycznych otworzyły nowe możliwości wykorzystania tych informacji w celu poprawy diagnoz, leczenia i opieki nad pacjentami, co mocno uzasadnia powstanie niniejszego RCMC.

Prace w ramach projektu we współpracy z 4. WSK we Wrocławiu i innymi jednostkami konsorcjum, będą miały na celu stworzenie przez Biobank Łukasiewicz – PORT centrum cyfryzacji preparatów histopatologicznych. Centrum będzie stanowić punkt wyjścia do wdrażania i rozwijania sztucznej inteligencji w patomorfologii, głównie w obszarze badań onkologicznych. We współpracy ze Szpitalem i Politechniką Wrocławską będą opracowywane narzędzia AI pozwalające na identyfikację sygnatur histopatologicznych o znaczeniu prognostycznym.