Projekt SAME-NeuroID: wykład prof. Marco Rusta

11 stycznia 2024, w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii będziemy gościć prof. Marco Rusta z Instytutu Chemii Fizjologicznej (Centrum Biochemiczno-Farmakologiczne) na Uniwersytecie w Marburgu, który wygłosi wykład pod tytułem: „Cyclase-associated protein (CAP): a novel CAPt’n of neuronal actin dynamics”.

Data: 11 stycznia 2024
Godzina: 14:00
Miejsce: Sala konferencyjna w budynku A (I piętro)

W wykładzie można wziąć udział stacjonarnie w Łukasiewicz – PORT (ul. Stabłowicka 147, Wrocław) lub online za pośrednictwem platformy SAME-Match-Treat: SAME-NeuroID Seminar with Marco Rust | SAME-Match-Treat (b2match.com)

Po wykładzie odbędzie się sesja Q&A skierowana do młodych badaczy, którzy będą mieli okazję zasięgnąć porad naszego gościa dotyczących przyspieszenia kariery naukowej oraz unikania pułapek i trudności. Spotkanie z młodymi badaczami po wykładzie: od godz. 15:00 do 15:30.

Tytuł seminarium: “Cyclase-associated protein (CAP): a novel CAPt’n of neuronal actin dynamics”

Streszczenie:

Badania prowadzone przez zespół profesora Rusta skupiają się na rozszyfrowaniu mechanizmów molekularnych kontrolujących dynamikę aktyny neuronalnej i zrozumieniu roli regulatorów aktyny w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu ssaków. Zespół profesora Rusta zidentyfikował białka depolimeryzujące aktynę z rodziny ADF/cofilin jako kluczowych regulatorów w neuronach, wpływających na morfologię i funkcję synaps pobudzających. Ich badania obejmują także zrozumienie roli związanej z cyklazą (CAP), która według najnowszych badań może współpracować z ADF/cofilin w funkcjach neuronalnych. Poprzez badania CAP1 i CAP2 w mózgu, szczególnie w kolcach dendrytycznych, zespół ujawnił ich zaangażowanie w regulację dynamiki aktyny, ich wzajemną zależność z cofilin1 oraz ich rolę w kontroli dojrzewania kolców dendrytycznych.

O profesorze:

Profesor Marco Rust ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie w Bielefeld w 2000 roku, a następnie obronił doktorat w Centrum Neurobiologii Molekularnej w Hamburgu (ZMNH), Uniwersytecie w Hamburgu, w latach 2000-2004. Następnie odbył staże postdoktorskie w ZMNH (2004-2005) oraz w Europejskich Laboratoriach Biologii Molekularnej (EMBL) w Rzymie (2005-2007). Następnie był Niezależnym Liderem Grupy Neurobiologii na Uniwersytecie w Kaiserslautern w latach 2008-2014. Od 2014 roku profesor Rust pełni funkcję profesora neurobiologii molekularnej w Instytucie Chemii Fizjologicznej na Uniwersytecie w Marburgu w Niemczech.

Spotkanie jest organizowane w ramach projektu SAME-NeuroID finansowanego ze środków programu Horyzont Europa.