Warsztaty dla seniorów
PORT Ogrody Doświadczeń zapraszają na warsztaty naukowe dla osób powyżej 60. roku życia!
Nasze warsztaty to doskonały sposób na aktywne i twórcze spędzenie czasu, a także możliwość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Nigdy nie jest za późno na przygodę z nauką!
Zajęcia w laboratorium mogą być połączone ze zwiedzaniem zabytkowego Kampusu Pracze, które będzie okazją do poznania jego niezwykłej historii i pięknej architektury.
Dla kogo: grupy zorganizowane, 10-30 osób (w zależności od tematu warsztatów)
Kiedy: poniedziałek – piątek w godzinach 8:30-14:00
Cena warsztatów bez oprowadzania: 15 zł za osobę
Cena warsztatów z oprowadzeniem: 25 zł za osobę
Czas trwania warsztatów: 60 minut
Czas trwania warsztatów i oprowadzania: 90 minut
Rezerwacja: prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 727 555 144 i +48 727 552 417 lub mailowy na ogrody.doswiadczen@port.lukasiewicz.gov.pl.
Tematy zajęć:
Pachnące laboratorium (10-30 osób)
Jak działa nasz zmysł węchu? Zbadamy to podczas zajęć w pachnącym laboratorium! Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, czym są olejki eteryczne, w jaki sposób je pozyskujemy i jakie mają właściwości. Poznają również tajniki powstawania perfum. Zadbamy o to, by zdobyli nie tylko nową wiedzę, ale także umiejętności – każdy z nich własnoręcznie przygotuje próbkę perfum, którą będzie mógł zabrać ze sobą!
Co ma pływać, nie utonie (10-30 osób)
Gdy wrzucimy do wody kamień i gumową kaczkę, pierwsze z nich spadnie na dno, a drugie będzie się unosić na powierzchni. Z kolei ludzie i zwierzęta mogą pływać lub zanurzać się, kiedy chcą. Jak to możliwe? Uczestnicy naszych warsztatów poznają czynniki, które wpływają na zachowanie przedmiotów w wodzie, a następnie zdobytą wiedzę wykorzystają do zrobienia wielobarwnej wodnej wieży.
Krzyżówka chemiczna (maksymalnie 15 osób)
Praca naukowców przypomina czasami rozwiązywanie łamigłówek. Na warsztaty w naszym laboratorium zapraszamy zatem wszystkich, którzy lubią tego rodzaju wyzwania. Tematem zajęć są reakcje jonowe w roztworach wodnych kwasów, zasad i soli. Uczestnicy będą samodzielnie wykonywać analizy obejmujące różnego typu reakcje: strącania i roztwarzania osadów, wydzielania gazów, reakcje redoks oraz kompleksowania. Dokonają również samodzielnie identyfikacji roztworów związków otrzymanych w probówkach (tzw. krzyżówka chemiczna).